birgün

12° PARÇALI BULUTLU

CHP'li belediye başkanlarından Ekrem İmamoğlu'na destek

YSK üyelerine hakaret iddiasıyla yargılanan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun bugün görülecek davası öncesi CHP'li büyükşehir belediye başkanlarından destek geldi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, "Gençlerimize olan sorumluluğumuz ve demokrasiye olan inancımla yanındayım Ekrem İmamoğlu" dedi.

GÜNCEL 21.09.2022 09:30
CHP'li belediye başkanlarından Ekrem İmamoğlu'na destek
Abone Ol google-news

Eski Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven ve kurul üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun davası bugün Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülmeye bugün devam edilecek.

Dava öncesi CHP'li büyükşehir belediye başkanları, Ekrem İmamoğlu'na destek mesajı verdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, "Gençlerimize olan sorumluluğumuz ve demokrasiye olan inancımla yanındayım Ekrem İmamoğlu" dedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, "Gözümüz, aklımız İstanbul’da olacak" ifadelerini kullandı.

CHP'li belediye başkanlarının mesajları şöyle:

NE OLMUŞTU?

İBB Başkanı İmamoğlu'nun, 13 bin oy fark ile kazandığı 31 Mart 2019 seçimlerinin iptal edilmesinin ardından yaptığı basın açıklamasında YSK Başkan ve üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla iddianame hazırlanmıştı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, o dönem Yüksek Seçim Kurulu’nda çalışan YSK Başkanı Sadi Güven’in de aralarında olduğu 11 kişinin mağdur olduğu öne sürülmüştü.

İddianamede, İmamoğlu’nun "Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme hakaret" suçundan 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar hapsi ile seçme ve seçilme haklarından mahrumiyeti istenmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol