birgün

17° HAFİF YAĞMUR

EKONOMİ 10.05.2021 09:05

CHP’li belediyeler kent kent “yoksulluk haritası” çıkarıyor

CHP’li belediyeler kent kent “yoksulluk haritası” çıkarıyor

HABER MERKEZİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, partili tüm belediyelerin kendi bölgelerinin yoksulluk haritasını çıkarması için çalışmalara başladıklarını açıkladı. Buna göre sosyal yardımlar bu haritaya göre dağıtılacak. Çalışmayla birlikte yoksulluğun boyutunun da ortaya çıkacağı iddia edildi. Konuya ilişkin açıklama yapan ve ihtiyacın sosyal yardımlara başvuran aile sayısında artış yaşanmasından kaynaklandığı söyleyen Torun, “Siyasi iktidarın gizlediği gerçek yoksulluk verilerini tüm boyutlarıyla ortaya çıkararak, belediye hizmetlerine yön vereceğiz” dedi.

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Torun, belediyelerin yoksulluk haritası çalışmalarına ilişkin olarak, şu bilgileri verdi:


YARDIM BAŞVURULARINDA BÜYÜK ARTIŞ: Sadece İstanbul’da büyükşehir belediyesine yardım için başvuran hane sayısı 1,2 milyona ulaşmış durumda.

HER BELEDİYEDE YOKSULLUK HARİTASI: İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin uyguladığı ‘Yoksulluk Haritası’ modelini tüm belediyelerimize yaygınlaştırmak için yeni bir çalışmaya başlandı. Belediyelere gelen sosyal yardım başvurularını, belediyelerin farklı alanlardaki verilerini ve yapılan araştırmaları bir araya getirip, belediyelerin bulunduğu bölgelerde, yoksulluk haritaları çıkarılacak.

BÖLGE BÖLGE SAPTANACAK: Bölge bölge hane ve gelir durumları, yaş ve cinsiyet gruplarına göre dağılım, sigortasız çalışma, sosyal durum gibi pek çok başlıktaki veriler derlenerek, farklı katmanları olan bir harita oluşturulacak. Bu harita sayesinde bölgelerin ihtiyaçları da net olarak belirlenecek. Bir belediye bir hizmet üreteceği zaman bu haritaya bakarak, hangi bölgenin neye ihtiyacı olduğunu zaman kaybetmeden saptayacak.

GİZLENEN VERİLERİ ORTAYA ÇIKARACAĞIZ: Büyük ölçüde Türkiye’nin yoksulluk fotoğrafı çekilmiş olacak. Siyasi iktidarın gizlediği gerçek yoksulluk verilerini tüm boyutlarıyla ortaya çıkararak, belediye hizmetlerine yön verilecek. Temel amaç, bir ailenin daha derdine derman olabilmek.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol