birgün

11° PARÇALI AZ BULUTLU

CHP'li Budak'tan basın kartlarına ilişkin soru önergesi: Kasıtlı olarak geciktiriliyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması talebiyle TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi veren CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, “İktidarın sansür kurumu gibi çalışan İletişim Başkanlığı, basın kartlarının yenilenmesini kasıtlı olarak geciktiriyor” dedi. 'Dezenformasyon Kanun Teklifi ile gazetecilerin baskı altında kalacağını söyleyen Budak, "İktidarın özgür basını yıldırma çabaları seçimler yaklaşırken şiddetini artıracak" ifadelerini kullandı.

GÜNCEL 27.09.2022 13:57
CHP'li Budak'tan basın kartlarına ilişkin soru önergesi: Kasıtlı olarak geciktiriliyor
Abone Ol google-news

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından dağıtımı geciktirilen basın kartlarını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması talebiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi veren Budak, "İktidarın sansür kurumu gibi çalışan İletişim Başkanlığı, basın kartlarının yenilenmesini kasıtlı olarak geciktiriyor" dedi.

Sözcü'nün haberine göre Budak, konu hakkında yaptığı yazılı basın açıklamasında “TBMM Genel Kurulu'nun açılması ile gündeme gelecek Dezenformasyon Kanun Teklifinin yasalaşmasını bekliyor. Kanun Teklifi yasalaştıktan sonra birçok basın mensubunun kartı sadece iktidara muhalif oldukları gerekçesiyle iptal edilebilecek” ifadelerine yer verdi.

Dezenformasyon Kanun Teklifinin temel hedefinin seçimler yaklaşırken muhalif basının baskı altına alınması olduğunu ifade eden Budak, söz konusu teklifle basın kartı alabilecek gazetecilerin tanımının yeniden yapıldığına dikkat çekti.

Budak, şunları söyledi:

“Kanun teklifi bu haliyle yasalaşırsa, sırf iktidara muhalefet ettikleri için basın mensuplarının meslekten men edilmeleri mümkün hale gelecek. Teklif ile, Basın Kartı alabilecek gazetecilerin tanımı yeniden yapılıyor. Daha önce ‘suç örgütü kurmak ya da örgüte üye olmak' suçlarından basın kartları verilmiyor ya da iptal ediliyordu. Artık bu tanım genişletilerek, muğlak bir ifadeyle ‘kamu barışına karşı işlenen suçlar’ tanımı getiriliyor.

Muhalif medyanın nefes almasına izin vermemek için ellerinden gelen kısıtlamayı yapmaktan geri durmuyorlar. Basın kartları da iktidarın sopası haline dönüşmüş durumda. Kimin gazeteci olup olmadığına, hangi faaliyetlerin gazetecilik faaliyeti olup olmadığına kamu otoriterleri değil, meslek örgütleri karar vermelidir. İktidarın özgür basını yıldırma çabaları seçimler yaklaşırken şiddetini artıracak"

'BASIN KARTLARI BASIM İŞİ ÖZEL ŞİRKETLERE Mİ DEVREDİLDİ?'

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, soru önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

“Süresi dolan basın kartlarının teslim edilmemesinin sebebi nedir?

Son yapılan Basın Kartı Komisyonu toplantısında basın kartı iptal edilen ya da basın kartı başvurusu reddedilen gazeteci sayısı kaçtır?

24 Temmuz 2018'den beri kaç gazetecinin basın kartı, hangi gerekçelerle iptal edilmiştir?

24 Temmuz 2018'den kaç gazetecinin basın kartı başvurusu, hangi gerekçelerle reddedilmiştir?

Geçmişte mülga Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen basın kartları basım işi, özel şirkete devredilmiş midir?

Devredildiyse hangi yöntemle, hangi şirkete, hangi koşullar altında, ne kadar ücret karşılığında devredilmiştir?”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol