birgün

12° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNEY 28.12.2020 13:38

CHP’li Bulut: Aşı yalan rüzgarına döndü

Koronavirüs aşısının ülkeye gelişinin sürekli ertelenmesine ilişkin konuşan CHP’li Bulut, “Aşı yalan rüzgarına döndü. Hiç kimsenin iktidara zerre güveni yok. 11 Aralık’ta geleceği söylenen aşılar henüz ortada yok” dedi.

CHP’li Bulut: Aşı yalan rüzgarına döndü

BirGün/ADANA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, pandemi döneminde bedava maske-kolonya dağıtmayı beceremeyen iktidarın, yeni tip koronavirüs (Covid- 19) aşısını da eline yüzüne bulaştırdığını söyledi. Diğer ülkelerin yurttaşlarını aşılamaya başladığını kaydeden Bulut, “11 Aralık’ta geleceği söylenen aşıların üzerinden 17 gün geçti; hala ortada yok. Aşılar şimdi de Çin gümrüğüne takıldı. Aşılar nerede?” diye sordu.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 11 Aralık’ta Türkiye’de olacağını söylediği Covid-19 aşısının aradan geçen 17 güne rağmen hala gelmediğini hatırlattı.

‘İKTİDARIN BECERİKSİZLİĞİ’

İktidarın pandemi sürecini yönetimini eline yüzüne bulaştırdığını kaydeden Bulut, “Bedava maske ve kolonya dağıtımını aylardır beceremediler. Vatandaş genelge yayınlanarak zorunlu tutulmasına rağmen maskesiz kaldı. Önce maske satışı yasaklandı. Vatandaşlar e- devlet üzerinden maske başvurusu yapmaya başladı. Vatandaş satın alamadığı maskeler için haftalarca telefonuna kod bekledi. PCR testine Bakanlık genelgesine rağmen fahiş fiyatlar ödedi. Bütün uyarılarımıza rağmen yeterli grip aşısı sipariş edemeyen Sağlık Bakanlığı, aşılamayı henüz bitiremedi” dedi.

AŞI ÇİN GÜMRÜĞÜNE TAKILDI

Aynı kaosun Covid- 19 aşısında da yaşandığını kaydeden Bulut, Pekin gümrüğünde görülen koronavirüs vakası sebebiyle, halkın umutla beklediği aşıların gelişinin bir kez daha uzadığını kaydetti.

Bulut, “Aşı yalan rüzgarına döndü. Hiç kimsenin iktidara zerre güveni yok. 11 Aralık’ta geleceği söylenen aşılar henüz ortada yok. Sağlık Bakanlığı, hem yeterli aşıyı bulamadı hem de bulduğu sınırlı sayıdaki aşı Çin gümrüğüne takıldı. Bakan Koca, ‘ha geldi ha gelecek’ diye halkın umutlarıyla oynuyor; sağlığı değil, algıyı yönetiyor” ifadelerini kullandı.

FAHRETTİN KOCA’DAN MASALLAR

İktidarın pandemide sadece başarı masalları anlattığını kaydeden Bulut, vatandaş her gün ekranlarda Fahrettin Koca’dan masallar dinliyor. Bulut, aşının gecikmesinin her gün yüzlerce insanın enfekte olması anlamına geldiğini belirterek, hayatını kaybeden her bir yurttaşın sorumluluğunun Sağlık Bakanında olduğunu bildirdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol