CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, son iki sene içerisinde atanan 11 rektörün ilahiyatçı olduğunu söyledi

CHP'li Bulut: Son 2 senede atanan 11 rektör ilahiyatçı

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, son iki sene içerisinde atanan 11 rektörün ilahiyatçı olduğunu belirterek AKP iktidarlarının liyakat sistemini yok ettiğini söyledi.

Bulut, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada AKP'lilerin tek adam yönetimini, Türkiye'de liyakat sisteminin içinde bulunduğu durumu ilk kez duymuş gibi davrandıklarını belirterek, yeni sistemde tek bir kişinin bakanları, bürokratları, rektörleri atadığını belirtti.

Varlık Fonu'nun başında da Cumhurbaşkanı'nın olduğunu kaydeden Bulut, tek bir kişinin ihaleleri verdiğini, basını dizayn ettiğini belirtti.

'HAVUZ MEDYASININ BAŞINDA CUMHURBAŞKANI VAR'

Bulut, “Bir havuz medyası oluşturulmuş; bakıyorsunuz, bir gazetenin başında, televizyonun başında bir iş adamı, bir bakıyorsunuz o iş adamı bir başka iş adamına aynı yeri devrediveriyor. Bu işin başında kim var? Yine Cumhurbaşkanı. Cumhurbaşkanın görev şemasına bakıyorsunuz. Politikalar Kurulunun, ofislerin, kuruluşların başında kim var? Cumhurbaşkanı. O zaman bu sistemin adı nedir? Tek adam yönetimidir. Bunda gocunacak bir şey yok, bunu zaten söylediniz ve bunu da kürsülerden söylediniz, seçimlerde söylediniz 'Cumhurbaşkanı gelecek, yönetecek' dediniz” ifadelerini kullandı.

'KAMUYA AİT YERLERİ PARSEL PARSEL FETÖ’YE VERDİNİZ'

Bu yaşananlardan ülkenin daha önce çok çektiğini söyleyen Bulut, 15 Temmuz’un devletin olanaklarının FETÖ’cülere sunulması üzerinde yaşandığını kaydetti. Bulut, üniversite sınav soruları çalındığında, KPSS soruları çalındığında, kurmay albaylık sınavlarına müdahale edildiğinde, Emniyete her türlü görevlendirme yapıldığında, yargıya, polise, askere, üniversitedeki akademisyenlere müdahale edildiğinde AKP'nin iktidarda olduğunu hatırlattı. Devlet ihalelerinin, kamuya ait yerlerin parsel parsel FETÖ’ye verildiğini kaydeden Bulut, liyakatın bozulduğunda kanserli hücrenin yayılarak vücudun tüm direncini bozması gibi devletin yapısını da bozduğunu söyledi.

LİYAKAT SİSTEMİ BOZULDU

Yöneticiler ne kadar dürüst olursa olsun yapının yolsuzluğa, yoksulluğa mahkum olacağının altını çizen Bulut, Türkiye’de liyakat sisteminin bozulmasının TÜBİTAK'ın başına hayvanat bahçesi müdürünün atanmasıyla başladığını ve devam ettiğini bildirdi.

Liyakattan uzak atamalara ilişkin örnek veren Bulut, “Bu ülkede tıp fakültesinin başına veteriner hekim dekan olarak atandı. Yine, Sağlık Bakanlığı yönetimine, müzik eğitimi alanında lisans ve yüksek lisansını tamamlamış bir kişi atandı; yardımcılığına sağlıkla hiçbir alakası olmayan biri atandı. Türk Hava Yollarının yönetiminde Kartal İmam Hatip Lisesi mezunlar var. Hazinenin en önemli birimine, Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğüne bu birimde daha önce hiç çalışmamış birisi atandı. Fars dili uzmanı Atatürk'le ilgili bir kurumun başına getirildi. Yine, AKP'li bir eski bakanın oğlu ile Yargıtay Başkanının oğlunu beş yıllık tecrübe kuralını çiğneyerek Futbol Federasyonuna atadınız” dedi.

cukurda-defineci-avi-540867-1.