CHP'li Çakırözer: Gazeteciler hem iktidar hem de patronun ağır baskısı altında

19.11.2019 13:19 SİYASET

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) gazeteci kökenli milletvekili Utku Çakırözer, Anayasa Mahkemesi’nin gazetecilere ödenmeyen fazla mesai ücretlerinin gecikilen her gün için yüzde 5 faiz uygulanmasına ilişkin düzenlemeye dair iptal kararını değerlendirdi.

'Gazetecilerin hem iktidar hem de patronun ağır baskısı altında' olduğunu belirten Çakırözer, “Bu madde gazetecilerin halkın haber alma hakkına tam olarak hizmet edebilmesinin güvencesiydi. Ama gazetecilikteki patronların teşebbüs hürriyeti, basın ve ifade özgürlüğünün önüne kondu. İktidarın ve işverenlerin ağır baskısı altındaki gazetecilerin ücret hakları ellerinden alındı. Gazeteci kovmak kolaylaştı. Zaten işsizliğin en çok yaşandığı mesleklerden biri olan gazetecilikte işsizlik daha da artacak” dedi.

AYM'den gazeteciler için kritik karar: Yüzde 5 gecikme faizi iptal AYM'den gazeteciler için kritik karar: Yüzde 5 gecikme faizi iptal

T24'te yer alan habere göre Çakırözer, kararın, hükümete yakınlığıyla bilinen medyada kapsamlı işten çıkarmaların yaşandığı bir dönemde alındığına dikkat çekerek, Meclis’teki tüm partilere basın ve ifade özgürlüğünün daha fazla yara almaması için yeni bir kanuni düzenleme yapılması çağrısında bulundu.

'GAZETECİLER HEM İKTİDAR HEM DE PATRON BASKISI ALTINDA'

Oy çokluğu ile alınan kararın 19 Eylül’de alındığını ancak gerekçesinin yazılması için iki aylık bir sürenin geçtiğini belirten Çakırözer, “Basın İş Kanunu’nu özel bir kanundur. Bu kanunu genel İş Kanunu’ndan ayıran, gazetecilerin demokratik toplumun varlığında aldıkları önemli görevden kaynaklanır. Gazeteciler hem iktidar hem de patronun ağır baskısı altında halkın haber alma hakkına hizmet ediyor. Bu kanunun pek çok maddesi, bu görevi yerine getirdikleri için gazetecileri koruma altına alıyor” dedi.

'GECİKME FAİZİ GAZETECİLERİN GÜVENCESİYDİ'

Gazetecilerin ödenmeyen fazla mesai ücretlerinin günlük yüzde 5 faizi ile ödenmesinin gazetecilere bir ücret güvenliği getirdiğini dile getiren Çakırözer, “Bu madde hem iktidarın hem de patronun baskısı altındaki gazetecinin; halkın haber alma hakkına tam olarak hizmet edebilmesinin güvencesiydi. Gazetecilerin, iktidar ve medya patronları tarafından sürekli kovulmakla tehdit edilmesini bir ölçüde de olsa engelliyordu. Madenin iptali, gazetecileri bu güvenceden mahrum bırakıyor. Maddenin iptali ile gazetecilik mesleğinde işverenlerin teşebbüs hürriyeti, basın ve ifade özgürlüğünün halkın haber alma hakkının önüne koyulmuştur. Oysa temel haklardan hiçbiri birbirinden daha önemli veya daha değerli değildir” dedi.

Bu kararla gazetecilerin işten çıkarılmasının kolaylaşacağını dile getiren Çakırözer, “Gazetecilik zaten işsizliğin en çok yaşandığı iş kollarından biri. Bu durumda bu kararın alınması gazeteciliği daha güvencesiz bir meslek haline getirecek. İşten çıkarmalar artacak, meslekteki işsizlik oranı artacak. Zaten ağır yaralı olan basın ve ifade özgürlüğünde bir yara daha açılacak. Halkın haber alma hakkı daha da zedelenecek” ifadelerini kullandı.