birgün

22° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 17.10.2019 22:03

CHP'li Çeviköz: ABD ile mutabakat masada Türkiye için olumlu ancak 5 günlük zamanı iyi takip etmek gerekir

CHP'li Çeviköz: ABD ile mutabakat masada Türkiye için olumlu ancak 5 günlük zamanı iyi takip etmek gerekir

BURAK ABATAY

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Ünal Çeviköz, BirGün’e yaptığı açıklamada, ABD ile varılan mutabakatın iki ülke tarafından da farklı lanse edildiğini söyledi. “Pence’in yaptığı basın açıklamasında ‘ateşkes’ vurgusu ortaya çıkarken, Çavuşoğlu’nun açıklamasında ‘Bu operasyonun durması anlamına gelmiyor. Yalnızca 5 günlük ara’ vurgusu öne çıkıyordu” diyen Çeviköz iki ülke tanımı arasındaki farkın altını çizdi.

Çeviköz, mutabakat sonrasında ortaya çıkan durumun Türkiye için olumlu değerlendirilebileceğini söylerken, 120 saatlik zaman dilimindeki uygulamaları yakından takip etmek gerektiğini ve neler olacağını iyi görmek gerektiğini ifade etti.

'ZORA DÜŞÜLMESİNİN SEBEBİ YILLARDIR İZLENEN POLİTİKALAR'

ABD Başkanı Donald Trump’ın Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği mektup için de yorum yapan Çeviköz, “Mektubun sözlük değerini kaybetmemesi adına ona mektup demiyorum. O bir kağıt parçası. Ve Türkiye, bugünkü toplantı sonrasında Pence’e o kağıt parçasını verip Trump’a geri göndermesi gerekiyordu. ‘Cevap operasyonla verildi’ demeyi ikna edici bulmuyorum” dedi.

Çeviköz, Türkiye’nin bugün bu masalarda zora düşmesini ise yıllarda dış politikada dirayetli bir hareket sergileyememesi olarak yorumladı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız