birgün

14° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

SİYASET 25.05.2021 14:49

CHP'li Emir'den Bakan Elvan'a yönelik 6 'Erkam Yıldırım' sorusu

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım’la ilgili “Venezuela’ya test kiti ve maske yardımı götürdü” açıklamasını Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a sordu. Emir, “DMO’ya herhangi bir yardım beyanında bulunulmuş mudur?” dedi.

CHP'li Emir'den Bakan Elvan'a yönelik 6 'Erkam Yıldırım' sorusu

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, suç örgütü lideri Sedat Peker'in, AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım’ın "Venezuela’ya giderek uyuşturucu trafiğini organize ettiği" iddiaları ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye yazılı soru önergesi sundu.

Binali Yıldırım’ın “Oğlum Venezuela’ya test kiti ve maske yardımı götürdü” açıklamasını anımsatan Emir, “Maske ihracatı DMO’ya hibe yapmak şartıyla TİTCK iznine tabi. Yardım için ise yine Dışişleri ya da Sağlık Bakanlığı kanalıyla DMO’ya bildirimde bulunulması gerekir” dedi.

“Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, bir süredir bazı devlet yetkililerini de ilgilendiren önemli iddialar ortaya atmakta, ancak suç duyurusu niteliği de taşıyan bu iddialarla ilgili soruşturma açılmamaktadır" diyen Emir, "Bu iddialardan biri de AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım'ın oğlu Erkam Yıldırım'ın aralık ayında Venezuela’ya giderek uyuşturucu trafiği organizasyonunda yer aldığıdır. Binali Yıldırım ise iddialara verdiği yanıtta ‘Covid'le mücadele amacıyla orada ihtiyaç sahiplerine test kiti, maske gibi bir takım malzemeler götürüp dağıttı’ ifadesini kullanmıştır" dedi.

chp-li-emir-den-bakan-elvan-a-6-erkam-yildirim-sorusu-879891-1.
Fotoğraf: CHP Ankara Milletvekili Murat Emir

Emir, açıklamasına şöyle devam etti: "Maske ihracatının Devlet Malzeme Ofisi'ne hibe karşılığında Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) iznine tabi olduğu bilinmektedir. Yıldırım'ın bahsettiği test kitleri ve maskeler, ihracat yoluyla yurt dışına çıkarılmış ise TİTCK’dan ihracat izinlerinin alınmış olması gerekir. Yardım adı altında götürülmüş ise de Sağlık Bakanlığı ya da Dışişleri Bakanlığı’ndan Devlet Malzeme Ofisi’ne ‘yardım’ beyanında bulunulmuş olması gerekir."

BAKAN ELVAN'A 6 SORU

CHP'li Emir, Bakan Elvan'ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

1- Erkam Yıldırım, Venezuela'ya hangi tarihte kaç adet test kiti ve maske götürmüş, bunları nereden kaç TL'ye satın almıştır?

2- Söz konusu malzemeler, yardım adı altında mı yoksa ihracat izniyle mi yurt dışına çıkarılmıştır?

3- Test kiti ve maskeler, yardım adı altında götürülmüş ise Dışişleri ya da Sağlık Bakanlığından Devlet Malzeme Ofisi’ne yardım beyanında bulunulmuş mudur?

4- Söz konusu beyan Gümrük çıkışında kayıt altına alınmış mıdır?

5- Test kiti ve maskeler, ihracat izni ile yurt dışına çıkarılmış ise, TİTCK’dan ihracat izni alınmış mıdır?

6- Venezuela'ya götürülen test kiti ve maskeler, hangi kuruma teslim edilmiştir?”

(ANKA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol