birgün

28° PARÇALI BULUTLU

SAĞLIK 28.05.2020 12:40

CHP'li Emir, ek ödeme adaletsizliğini Meclis gündemine taşıdı

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, "Sağlık çalışanlarına 3 ay süreyle verileceği ifade edilen ek ödeme, zaten adaletsiz bir ücretlendirme mekanizması olan performans sistemi baz alınarak yapıldığı için büyük eşitsizliğe ve ayrımcılığa yol açmıştır" dedi

CHP'li Emir, ek ödeme adaletsizliğini Meclis gündemine taşıdı

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, sağlık çalışanları arasında iş barışını bozan ve adaletsiz dağıtımı sebebiyle sık sık eleştiri konusu olan ek ödemeleri Meclis gündemine taşıdı.

Emir, sağlık çalışanlarına 3 ay süreyle verileceği ifade edilen ek ödemelerin zaten adaletsiz bir ücretlendirme mekanizması olan performans sistemi baz alınarak yapıldığı için büyük eşitsizliğe ve ayrımcılığa yol açtığını kaydetti.

Taşeron olarak çalışırken işçisi statüsüne geçirilenlerin ise yasa kapsamında olmadıkları için bu ödemeden hiç yararlanamadığına dikkati çeken Emir, "Bu süreçte yoğun emek harcayan hemşireler, görüntüleme teknisyenleri ve laborantlar ise düşük meblağlarda ek ödeme alabilmiştir" dedi.

PERFORMANSA GÖRE ÖDEME DAYATMASI

Salgınla mücadele eden hekim ve sağlık çalışanlarına 3 ay süreyle tavandan ek ödeme yapılması ile ilgili düzenlemenin 24 Mart'ta hayata geçirildiğini anımsatan Emir, şunları ifade etti:

"Sağlık Bakan Fahrettin Koca, 3 ay süreyle performansa göre döner sermayeden yapılacak ek ödemenin tavandan olacağını açıklamıştır. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise, bu kapsamda, üniversite hastanelerine 1,2 milyar TL, Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelere 4,5 milyar TL olmak üzere toplam 5,7 miyar TL ek kaynak sağladıklarını ifade etmiştir. Mayıs ayında ilk ödemeler gerçekleşmiştir. Taahhüt edilen rakama göre ilk ödemelerin Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastaneler için 1,5 milyar TL, üniversite hastaneleri için 400 milyon TL olmak üzere toplam 1,9 milyar TL olması gerekmektedir."

NE KADAR PARA AKTARILDI?

Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması talebiyle soru önergesi veren Emir, "Döner sermayeden, performansa göre ek ödemeler için Hazine’den Sağlık Bakanlığına ve üniversite hastanelerine ne kadar para aktarılmıştır?" diye sordu.

İlk ödemeler için hastanelere ne kadar kaynak aktarıldığını soran Emir, Bakan Koca'nın şu soruları yanıtlamasını istedi:

"Hastaneler tarafından bu kapsamda personele toplam ne kadar ödeme yapılmıştır?

Sağlık personelinin tümüne tavandan ek ödeme yapan herhangi bir sağlık kuruluşu var mıdır? Varsa hangileridir?

Hem üniversite hem de Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde önceki aylarla karşılaştırıldığında döner sermaye ek ödeme miktarlarında önemli ölçüde azalma olduğu iddia edilmektedir. 2020 yılında, ay bazında, sağlık personeline, toplam ne kadar döner sermaye ödemesi yapılmıştır?"

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız