birgün

31° AÇIK

SİYASET 05.06.2021 08:19

CHP’li Erkek'ten, Başsavcıvekili Ekrem Aydıner hakkında dikkat çeken iddia

CHP’li Muharrem Erkek, Başsavcıvekili Ekrem Aydıner hakkında dikkat çeken bir iddiada bulundu. Erkek'in iddasına göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve 17 CHP MYK üyesi hakkında dokunulmazlıklarının kaldırılması istemiyle fezleke hazırlayan Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ekrem Aydıner, “özel görevlendirme” ile işbaşına getirildi.

CHP’li Erkek'ten, Başsavcıvekili Ekrem Aydıner hakkında dikkat çeken iddia

Cumhuriyet Halk partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve 17 CHP MYK üyesi hakkında dokunulmazlıklarının kaldırılması istemiyle fezleke hazırlayan Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ekrem Aydıner’in “özel görevlendirme” ile işbaşına getirildiğini iddia etti. Erkek, “Bir savcı düşünün. Disiplin cezalarından kurtulup başsavcı vekili yapılıyor. İzmir’e atandığı halde kısa süre sonra Ankara’da göreve başlıyor ve CHP’liler hakkında Meclis’e fezleke gönderiliyor” dedi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik ise Aydıner’i HSK’ye şikâyet ettiklerini söyledi.

Cumhuriyet'ten Erdem Sevgi'nin haberine göre CHP’li Erkek, CHP lideri Kılıçdaroğlu ve 17 CHP MYK üyesi hakkında, “21 Soruda FETÖ Kitapçığı”nı gerekçe göstererek, dokunulmazlıklarının kaldırılması istemiyle fezleke hazırlayan Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ekrem Aydıner’e ilişkin çarpıcı iddialarda bulundu.

Erkek, “CHP’nin hem ifade özgürlüğü hem de siyasi faaliyette bulunma hakkı kapsamında değerlendirilebilecek ‘21 Soruda FETÖ kitapçığı’ ile ilgili başta Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve tüm MYK üyelerimiz hakkında Meclis’e fezleke gönderiliyor. Altındaki imza yine aynı kişinin. 2020 Yaz Kararnamesi ile İzmir’e atanan bu savcı her ne hikmetse kısa bir süre sonra Ankara’da göreve başlıyor ve parlamenter suçlarla görevlendiriliyor. AK Parti Genel Başkanı ve yöneticilerinin sözlerinden hazırladığımız kitapçıktan Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu çıkarmak da zaten özel bir görevlendirme ister” diye konuştu. Ülkede yargıya güvenin yüzde 20’nin altına düşmesine kimsenin gerekçe aramasına gerek olmadığını kaydeden Erkek, “Ülkemizde birçok şey sıfırlandı. Paralar, siciller, itibarlar. Ama önemli olan adalet duygusunun, yargıya güvenin sıfırlanmaması” dedi.

'HSK’YE ŞİKÂYET ETTİK'

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik de yargı camiasında hakkında yürütülmüş olan disiplin soruşturması nedeniyle hiçbir yükselme şansına sahip olmadığı öngörülen Aydıner’in öncelikle “17-25 Aralık Soruşturması”nı hukuksuz bir biçimde kapattığını söyledi. Çelik, “Aydıner’in hiçbir şekilde nesnel davranmadığını düşünüyoruz. Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’ne gelmesi ile birlikte birçok hukuksuz uygulamasına tanık olduk ve HSK’ye şikâyet ettik” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol