birgün

29° AÇIK

CHP'li Erkek zirve öncesi önemli detayları paylaştı: Hiçbirimizin şahsi bir kaygısı yok

28 Şubat günü 6 siyasi parti liderinin bir araya geleceği zirve öncesinde açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “Hiçbirimizin ne şahsi bir kaygısı var, ne bir bakanlık ya da başka bir şey. Bu mesele Türkiye meselesi. Türkiye için, demokrasi için birlikte çalışıyoruz" dedi. Erkek, toplantıya dair de önemli bilgiler verdi.

SİYASET 23.02.2022 09:54
CHP'li Erkek zirve öncesi önemli detayları paylaştı: Hiçbirimizin şahsi bir kaygısı yok
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, 28 Şubat Pazartesi günü 6 siyasi parti genel başkanının bir araya geleceği toplantı öncesinde önemli açıklamalarda bulundu. Erkek, toplantıya ilişkin detaylarla ilgili bilgi verdi.

Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk'e konuşan CHP'li Erkek, “Hiçbirimizin ne şahsi bir kaygısı var, ne bir bakanlık ya da başka bir şey. Bu mesele Türkiye meselesi. Türkiye için, demokrasi için birlikte çalışıyoruz. Çünkü ülkemiz demokrasisini kaybetti" diye konuştu.

Başından beri, parti liderlerinin bir araya gelmesiyle ilgili çalışmalara katılan CHP'li Erkek, “Gerçekten çok uyumlu, karşılıklı nezaket çerçevesinde çalıştık. Merkezimize demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü koyduğumuz için temel ilkelerde uzlaştık. Hazırladığımız metni sayın Genel Başkanlara sunduk. Onlar da uygun buldular. Metinde bir değişiklik olmadı. Metnin önemli başlıkları var: Yasama, yürütme, yargı, temel hak ve özgürlükler, kamu yönetimi, siyasi etik gibi" diye konuştu.

700 DAVETLİ

Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin, basının, işçi ve işveren sendikalarının, konfederasyon temsilcilerinin de davetliler arasında olacağı toplantıyla ilgili, “Davetiyeleri hiçbir ayrım yapılmadan gönderdik. İnsan hakları, kadın hakları, gençlik, önemli vakıflar, derneklerde davetlilerimiz arasında. Bu süreçte sistem tartışmalarına ciddi katkı veren, güçlendirilmiş parlamenter sistem konusunda kitapları, makaleleri, çalışması olan hukukçular, akademisyenler, gazeteciler, köşe yazarları, basın dünyasının temsilcileri var. Partilerden yönetim kadroları da katılacak. Ama partililerin sayısını çok yüksek tutmadık ki sivil toplum ve medya ağırlıklı olsun. Pandemi koşullarını da dikkate alıp toplam 700 kişiyi davet edebiliyoruz" ifadelerini kullandı.

"ÖNCE HUKUK DEVLETİ"

Toplantıya AKP'den, MHP'den davetlilerin olup olmadığı sorusuna Erkek, “Hayır, sadece 6 siyasi partinin bir çalışması olduğu için yalnızca sivil toplum örgütleri ve basın var. Yani, diğer partilerden davetlimiz yok” karşılığını verdi.

“En önemli ekonomistlere soruyoruz, soruyorlar ‘Bu krizden nasıl çıkılır?' diye. Hemen hepsi ‘Önce hukuk sistemi, önce hukuk devleti' diyor. Ekonomiyi de sağlıklı bir sistem ve hukuk düzeltecek” diye konuşan CHP'li Erkek sözlerine şöyle devam etti:

“İnanın çok sağlam bir temel atıyoruz. Kuvvetler ayrılığında hukuk devleti tesis eden, demokratik, özgürlükçü bir sistem inşa ediyoruz. Türkiye'nin yeniden inşası bu. Ekonomik kurulların bağımsızlığını da sağlayan hukuktur. Bugün Merkez Bankası bağımsız değilse, tamamen keyfiliğe dayanan bir tek adam sistemi varsa bunun sorumlusu sistemdir. Bu sistemi getirenler, milyonlarca aileye şiddetli yoksulluk yaşatıyor. İnsanımız geçim mücadelesi veriyor. Her 100 haneden 40 hanenin geliri, giderinden az. 15-30 yaş arası 20 milyon gencin üçte 1'i ne eğitimde, ne de istihdamda. Gençlerin 3'te 2'si sokağa çıkabilmek için babasından harçlık alması gerekiyor. Bir çok baba bu harçlığı veremiyor. Bu tabloyu değiştirmemiz lazım.”

Güçlendirilmiş parlamenter sisteme vatandaşın desteğinin arttığını kaydeden Erkek, şunları söyledi:

“Kamuoyu yoklamalarında yüzde 65'e 35 çıkıyor. Vatandaş yaşayarak gördü bu sistemin sorunları, ekonomik krizi, siyasi krizi derinleştirdiğini, toplumsal barışı zedelediğini, adalette, eğitimde yani Türkiye'nin temel sorunlarında sürekli geriye gittiğimizi. Bütün kamuoyu araştırmalarında parlamenter sisteme destek her geçen gün yükseliyor. Vatandaş bugünkü ekonomik sistemin bu hale gelmesinin de sorumlusu görüyor. Güven veren bir sistem değil. Yatırımcı nasıl güvensin?”

6 SİYASİ PARTİ YOLUNA NASIL DEVAM EDECEK?

Pazartesi imzalar atıldıktan sonra 6 siyasi partinin yoluna nasıl devam edeceği konusunda da değerlendirmelerde buluhnan Erkek,“İlk seçimden sonra toplumsal uzlaşmayla yeni Anayasa hazırlanırken bu metin temel alınacak. Her partinin ekonomi masaları çok ciddi çalışıyor. Ekonomi, sosyal politikalar alanında çok ciddi çalışmaları var. Bunlar birleştirilecek. Yol haritası var. Her konuda tam bir uzlaşma var. Çünkü Türkiye'nin yeni bir siyasi kültüre, normalleşmeye, demokratikleşmeye ihtiyacı var. Altı Partinin bir araya gelmesi bu açıdan da çok değerli. En sağlam temel 28 Şubat'ta atılıyor. Her şeyin temeli bu olacak" ifadelerini kaydetti.

"HERKES MUTSUZ, BU TABLOYU DEĞİŞTİRECEĞİZ"

Ecevit hükümeti döneminde bir esnafın yazar kasayı başbakanlık önünde fırlatmasından sonra ülkede yaşanan dalgalanmaları hatırlatan Erkek, şu yorumu yaptı:

“Atanamayan bir öğretmen Tarsus'ta intihar etti. Bir baba evine ekmek götüremiyor ve intihar ediyor. Bir esnaf bir yazar kasa attı bütün gazetelerde manşet oldu. Bu olay aylarca, yıllarca konuşuldu. Esnaf haklıydı. Bugün esnaf, intihar ediyor, yaşamına son veriyor. Atanamayan öğretmenler intihar ediyor, işsiz gençler intihar ediyor. Yani bir yazar kasanın atılması mı daha önemli bir esnafın bir insanın yaşamına son vermesi mi? Çok acı bir tablo var. Toplumda ekonomik sorunu olmayan da mutsuz, herkes mutsuz. Bu tabloyu değiştireceğiz."

4 TEMEL MADDE

“En önemli temeli atıyoruz” diye konuşan Erkek, temelde neler olacağını da 4 madde ile açıkladı:

"1- Demokratik hukuk devleti yani demokrasi, sistem, hukuk devleti ve özgürlükler. Özgürlükten ve farklılıklarımızdan da korkulmayacak.

2- Üretime büyük önem veriyoruz. Üniversiteler bilgi üretecek. Özgür üniversiteler ancak bilgi üretebilir. YÖK'ü kaldıracağız. Dünya sıralamasında bugün ilk 500'de üniversitemiz yok. Üniversiteler bilgi üretmezse katma değeri yüksek ürün üretemeyiz. Teknolojik ürün ihracatında 2020 verilerine göre Almanya 200 milyar dolar, Türkiye 4 milyar dolar.

3- Güçlü sosyal devlet. İnsan onurunu koruyan ve yücelten bir sistem. Şiddetli yoksullukla mücadelede, aile destekleri sigortası. Bu zaten yasalaşması gereken bir sigorta dalı. Asgari ücretin altında geliri olan ya da hiç geliri olmayan her aile onurlu bir yaşam sürebilecek.

4- Kamu yönetiminde liyakati sağladığımızda ve devlette israfı önlediğimizde dahi çok önemli adımlar atılmış olacak."

Bilkent Otel'de yapılacak tören; 22 sayfalık metnin sunumu, paylaşılması ve genel başkanların imzasından oluşuyor. Onların da kısa birer konuşma yapması bekleniyor. Konuşma sırası da partilerin alfabetik sırasına göre yapılacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol