birgün

10° PARÇALI BULUTLU

CHP'li Ertan Işık: Şadan Sakınan’ın Ankara Büyükşehir Belediyesi'yle ilişkisi araştırılsın

SİYASET 09.12.2019 20:01
CHP'li Ertan Işık: Şadan Sakınan’ın Ankara Büyükşehir Belediyesi'yle ilişkisi araştırılsın
Abone Ol google-news

Geçtiğimiz ay Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin toplantısının 16. oturumunda Melih Gökçek’in belediye başkanlığı döneminde yapılan imar faaliyetleriyle ilgili "Geçmişte imarda neler yapılmış, ne biliyorsa anlatmazsa kendisi de töhmet altındadır" diyerek AKP’li üye Murat Köse'ye seslenen CHP Belediye Meclis Üyesi Ertan Işık, bugün yapılan toplantıda "Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin de FETÖ lehine imar rantları oluşturduğu öne sürülmektedir" dedi.

FETÖ suçlamasıyla kaçak durumda olan Şadan Sakınan’ın Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ilişkilerinin araştırmaya değer olduğunu vurgulayan Işık şu ifadeleri kullandı:

"FETÖ’yle ilgili mahkemelere yansıyan ifadelerde, belediyelerin ürettikleri imar rantlarıyla örgütün en önemli gelir kaynaklarından birisini oluşturduğu iddia edilmektedir. Bu çerçevede Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin de FETÖ lehine imar rantları oluşturduğu öne sürülmektedir.

Daha önce Memur Suçlarına Bakan Savcı olarak görev yapan ve bugün FETÖ’cü suçlamasıyla kaçak durumda olan Şadan Sakınan’ın adı kamuoyunda konuşulmaktadır. 15 Temmuz öncesinde ‘mal varlığındaki şüpheli artış’ gerekçesiyle HSYK tarafından soruşturmadan geçirilen ve 15 Temmuz’dan sonra ihraç edilen eski savcı Şadan Sakınan’ın Büyükşehir Belediyemizle ilişkileri araştırmaya değer bir nitelik göstermektedir.

Bir örnek vermek gerekirse, Şadan Sakınan’ın Etimesgut’un Yapracık Mahallesi’nde parsel no’su 823 olan tarladan 500 metrekarelik hisseyi 07. 05. 2013 tarihinde satın aldığı, Etimesgut Belediye Meclisi’nin 04.07.2013 tarih ve 347 sayılı kararıyla onaylandıktan sonra , Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 12.07.2013 tarih ve 1346 nolu kararıyla onaylanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı ve Konut alanı olan ve inşaat emsali 3.30 olan 48410 ada ve 2 nolu parsele hisselendirdiği bilgisine ulaşılmıştır.

Yine iddialara göre, bu türden onlarca uygulama yapılmış ve FETÖ’nün adliyedeki önemli isimlerinden birisi olan Şadan Sakınan’a örgüt lehine kaynaklar akıtılmıştır. Bugün firari durumdaki Şadan Sakınan’ın da Ankara Büyükşehir Belediyesi ve onun eski Belediye Başkanı hakkında açılmış 100’den fazla davada takipsizlik kararı verdiği, karşılıklı işbiriliği içinde bu sürecin götürüldüğüne dair vahim iddialar söz konusudur.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin şehitler ve gaziler vererek atlattığı 15 Temmuz felaketine giden yolda, kimlerin kamu imkanlarını kimlere nasıl aktardığını bilmek ve adaletin tecelli ettirilmesini sağlayarak ülkemizi benzer felaketlerden korumaya çalışmak hepimiz üzerine bir borçtur.

Bu vesileyle yukarıda sözünü ettiğim iddiaların araştırılmasını, ortaya çıkan sonuçların kamuoyuyla paylaşılmasını ve muhtemel suç teşkil eden fiiller ve o fiillerin failleri için konunu hukuku intikal ettirilmesini saygılarımla arz ederim."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol