birgün

20° AÇIK

CHP'li Gök: Mustafa Kemal Paşa'nın sloganlarını taşımak hiçbir izne tabi değildir

GÜNCEL 07.08.2017 15:09
CHP'li Gök: Mustafa Kemal Paşa'nın sloganlarını taşımak hiçbir izne tabi değildir
Abone Ol google-news

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Samsun'da stada izinsiz olduğu gerekçesiyle 'Yaşa Mustafa Kemal Paşa' pankartının alınmamasını tepki göstererek, "Türkiye’de herkes şunu iyi bilsin ki, Mustafa Kemal Paşa’nın adını anmak, posterlerini taşımak, sloganlarını taşımak hiçbir izne tabi değildir" dedi. Ak Parti eski MKYK üyesi Ayhan Ogan'ın 'Yeni bir devlet kuruyoruz' dediğini de hatırlatan Levent Gök, "İşte böyle bir ortamda bir Ayhan Oğan isimli bir meczup çıktı. O sözü ona söyletenlere bakın" diye konuştu.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık ve İl Başkanı Feyzullah Keskin ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Levent Gök, sözlerine, 'Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa' diyerek başladı. Samsun'da dün Beşiktaş ile Konyaspor arasında oynanan Süper Kupa maçına taraftarların hazırladığı 'Yaşa Mustafa Kemal Paşa' pankartının izin alınmadığı gerekçesiyle stada alınmamasına tepki gösteren Gök, şunları söyledi:

"Buradan şiddetle kınıyorum. Mustafa Kemal Paşa’nın kimseden izin almaya ihtiyacı yoktur. Mustafa Kemal Paşa için hiçbir yurttaşımızın kimsenden izin almaya ihtiyacı yoktur. Mustafa Kemal modern Türkiye’nin kurucusudur. Herkes varlığını ona borçludur. Cumhuriyet'in ilkelerine borçludur. Böyle densizlikle Mustafa Kemal Paşa gibi hepimizi saran ve hepimizi birleştiren slogana dahi tahammül edemeyen bu zihniyet 15 yıllık AKP iktidarının Türkiye’ye getirdiği bir başka dayatmadır. AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resimleri statlarda asılacak, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Paşa’nın onu yaşa diyen bağrına basan sloganımıza izin vermeyecekler. Hadi bre densizler. Herkes işine. Biz Mustafa Kemalsiz ne yaşarız, ne de yaparız ne de Mustafa Kemal’in yaşamasına izin vermeyenlere biz izin vermeyiz. Onun ismine, resmine, sloganlarına dahi tahammül edemeyen zihniyet bilsin ki tarihin çöplüğünde mutlaka kalacaktır ama Mustafa Kemal Paşa ilelebet sonsuza kadar Türkiye ve dünyanın saygın bir lideri olarak yaşayacaktır.”

Levent Gök, stada bu pankartı almayan hakkında derhal soruşturma açılması gerektiğini belirterek, "Türkiye Devleti’nin kurucusuna yapılan bu saygısızlığa karşı iktidar partisinin daha henüz bir açıklamasını dahi göremedik. Ne diyorlar?” dedi.

“O SÖZÜ ONA SÖYLETENLERE BAKIN”

Basın toplantısında "Yeni bir devlet kuruluyor" yönünde açıklama yapan AK Parti eski MKYK üyesi ve aynı zamanda Sivil Dayanışma Platformu (SDP) Başkanı Ayhan Oğan’a da tepki gösteren CHP’li Gök, şöyle dedi:

"İşte böyle bir ortamda bir Ayhan Oğan isimli bir meczup çıktı, bir yeni devlet kurmaktan bahsetti. O devletin kurucu liderinin Recep Tayyip Erdoğan olduğunu ifade etti. Şaşırdınız mı? Şaşırmadık. Sahibinin sesi Ayhan Oğan. Siz esas Ayhan Oğan’ı değil, o sözü ona söyletenlere bakın. O boşuna söylenmiş bir söz değil. Boşuna Ayhan Oğan’ın dilinden çıkarılmış bir söz değil. Bilinçli, planlı bir iktidar uygulamasına tanık olduk. İktidar partisi uygulamalarına baktığınız da, kıyısından, köşesinden geçerek hafifi bir eleştiri yapmak suretiyle işte partimizin eski bir yöneticisi denilmek suretiyle adını koymadılar o söylenen sözlere karşılık ne tepki vereceklerinin. Söyledikleri partilerinin eski bir yöneticisi olduğu. Partinizin üyesi. Peki ne yapıyorsunuz? Bir şey yapmıyorlar. Genel Başkanlarından bir söz duydunuz mu? Bu ülkenin birliğini sağlamakla görevli Cumhurbaşkanından bir söz yok mu? Başbakan da kıyısından köşesinden bir şeyler söyledi ama bunlar bilinçli planlı.”

"BAHÇELİ VEBAL ALTINDADIR"

Konuşmasında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi de hedef alan Levent Gök, "Biz bu tabloyu biliyoruz. Sergilenmek istenen oyunun farkındayız. Herkes farkında bir de Devlet Bahçeli farkında olabilse" dedi.

Levent Gök, Meclis'te anayasa değişikliği görüşülürken iktidar partisinden bir komisyon üyesinin 'Anayasanın ilk 4 maddesinin değiştirilmesini dahi konuşabiliriz' dediği, buna rağmen Devlet Bahçeli'nin 'ikna odasına alınarak' anayasa değişikliğine destek vermesinin sağlandığını anlattı. Levent Gök, "Devlet Bahçeli yüksek perdeden konuşuyor ama daha bu gerçeği görmeyecek misiniz? Türkiye’de oynanan oyunu görmeyecek misiniz? Bunu vebalini nasıl taşıyacaksınız, ne kadar taşıyacaksınız? Türkiye’de getirilen ortam Ayhan Oğan gibi meczuplara, Türkiye’nin kuruluşu ile ilgili Cumhuriyet’in lideri ile ilgili söz söyletebilme fırsatı veriyoruz. Bunun birinci sorumlusu Devlet Bahçeli’dir. Devlet Bahçeli büyük bir vebal altındadır. Bunları bu konuşma fırsatını veren bu tabloyu yaratan birinci derece aktördür" dedi.

Çanakkale’de 26 Ağustos’ta Adalet Kurultayı da yapacaklarını ifade eden Gök, "CHP sindirilen, korkutulan milyonlar için görevini yapıyor. Adalet yürüyüşü korku imparatorluğunu Türkiye’de yıktı. Milyonlar, yine demokrasi şenliğinde buluşacak” diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili, Kayseri'deki temasları sırasında Kayseri Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret etti. Gök burada yaptığı konuşmada "CHP olarak bir ayrıcalık istemiyoruz. Doğru habercilik, adil habercilik istiyoruz'' dedi.

DHA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol