birgün

19° AÇIK

SPOR 07.12.2020 13:44

CHP'li Gürer: 10 aydır sahalardan uzak 282 bin 605 amatör futbolcu ciddi mağduriyet yaşıyor

Amatör sporcuların pandemi nedeniyle karşılaştığı sorunlarla ilgili olarak CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e yanıt veren Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye’de 282 bin 605 amatör futbolcu olduğunu açıkladı. Gürer, “10 aydır karşılaşmalara çıkamayan amatör sporcular ciddi mağduriyet yaşamaktadır. 282 bin 605 futbolcu sahalardan uzak kalmıştır" dedi.

CHP'li Gürer: 10 aydır sahalardan uzak 282 bin 605 amatör futbolcu ciddi mağduriyet yaşıyor

Fotoğraf: Koronavirüs nedeniyle ligleri başlamayan ve maddi sıkıntılar çeken amatör futbolcular, TFF binası önünde eylem yapmıştı.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye’de tescilli spor kulübü sayısının 18 bin 560, lisanslı sporcu sayısının ise 8 milyon 329 bin 347 olduğunu açıkladı. Bu sayı, 834 milyon olan Türkiye nüfusunun yüzde 10’una karşılık geliyor. Kasapoğlu, Türkiye’de lisanslı amatör futbolcu sayısını ise 282 bin 605 olarak açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in spor kulüpleri ve lisanslı sporcularla ilgili soru önergesine yanıt veren Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu hariç diğer spor federasyonlarından lisans alan ve müsabakaya çıkabilecek durumda olan yabancı uyruklu sporcu sayısısın 3 bin 320 olduğunu belirterek, bu sporcuların 92 farklı ülkeye mensup olduklarını bildirdi.

chp-li-gurer-10-aydir-sahalardan-uzak-282-bin-605-amator-futbolcu-ciddi-magduriyet-yasiyor-813964-1.

PROFESYONEL FUTBOLCU SAYISI 3 BİN 808

Türkiye Futbol Federasyonu'na tescilli futbol kulübü sayısının 5 bin 751 olduğunu belirten Kasapoğlu, şu bilgileri verdi:

“Futbol kulüplerinden lisans alan amatör futbolcu sayısı (amatör futbol müsabakalarının pandemi nedeniyle oynanmaması nedeniyle 31 Mayıs 2020 tarihi itibariyle sayı bildirilmektedir) 282.605, profesyonel futbolcu sayısı ise 28 Eylül 2020 tarihi itibariyle 3 bin 808'dir.”

AMATÖR SPOR SAHİPSİZ

CHP'li Gürer, Kasapoğlu'nun yanıtını şöyle değerlendirdi:

“10 aydır karşılaşmalara çıkamayan amatör sporcular ciddi mağduriyet yaşamaktadır. 282 bin 605 futbolcu sahalardan uzak kalmıştır. Amatör spor kulüplerinde görev yapan antrenörler işsiz kalmış, binlerce antrenör de geçim zorluğu yaşamaktadır. İktidar amatör spor dünyasına karşı duyarsız kalmaktadır. Üst ligler oynanırken amatör sporlar görmezden gelinmektedir. 10 aydır bekletilen ve destek verilmeyen amatör sporlar için de acilen bir düzenleme ve destek sağlanmalıdır.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol