CHP Milletvekili Gürer, hem ekonomik kriz hem de kuraklığın vurduğu çiftçileri tarlalarında ziyaret etti. Çiftçiler hem kuraklık hem de yeterli desteği görememekten yakındı. Bu yıl verim kaybının da ciddi boyutlara ulaşacağını ifade eden üreticiler, başta un olmak üzere unlu mamullere ulaşımın zor olacağını, ekmeğin fiyatının bile katlanabileceğini ifade etti.

CHP’li Gürer, çiftçileri dinledi: Ekmeğin fiyatı katlanabilir

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, seçim bölgesinde kuraklık nedeniyle zarar gören ekili alanlar da incelemelerine devam etti.

Mağdur olan çitçilerle bir araya gelip onların sorunlarını dinleyen CHP’li Gürer, çiftçi ilaç, gübre, tohum, mazot ve kuyulardan enerji ile çıkardığı su için ödediği elektrik faturaları ile ekimde zorlanıyordu. Borçlanarak toprağı boş bırakmadı. Bu kere kuraklıkta çiftçiyi vurdu. AKP iktidarlarının 19 yıldır uyguladığı yanlış tarım politikalarının arpada ve buğdayda Türkiye’yi ithalatçı konuma taşıdı. Türkiye başta arpa ve buğday olmak üzere hububatta ve bakliyatta kendi kendine yeten ülkü konumunda olmalıydı bu vurdumduymaz uygulamalarla darbe yiyen çiftçi şimdide kuraklıkla ektiği tarlada hasat yapamadı” dedi.

“MAĞDURİYETİ BİRİNCİ AĞIZDAN DİNLİYORUZ”

AKP iktidarları döneminde buğday ekim alanların daraldığını ifade eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kuraklık nedeniyle zarar gören ekili alanları geziyoruz. Üreticilerimizle bir araya gelip yaşadıkları mağduriyeti birinci ağızdan dinliyoruz. Burada görüldüğü gibi kuraklık ekili alanlarda ciddi hasara yol açmış. Biçerdöver tarlaya giremiyor. Tohum toprakla buluşmuş ama hasat edecek ürün oluşmamış, ekili alanlarda beklenen ürün yok. Zaten büyük sıkıntı çeken çiftçinin sorunlarının, kuraklık nedeniyle katlandığını görüyoruz. Tüketici içinde zor bir süreç yaşanacak özellikle buğday rekolte düşüşü ithalatla karşılanacak, yurt dışı piyasaları ülkemizden daha yüksek fiyatla ürün gönderiyor, görünen o ki buğday fiyatları daha da artacak” diye konuştu.

Tohum, gübre, ilaç kullanılarak binbir emekle ekilen tarlaların kuruduğunun, bankalara ve kredi kefalet kooperatiflerine borçları olan üreticilerin ise kara kara düşündüğünü kaydeden Gürer, “Geçen yıl 1800 lira olan üre gübrenin fiyatının bu yıl başlarında 3 bin 200 liraya çıkmıştı. Gördüm ki bugünlerde gübre fiyatının 4 bin liraya kadar yükselmiş” ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİ CAN ÇEKİŞİYOR

Ömer Fethi Gürer, “Böylesine büyük mağduriyet yaşanırken, üreticilerin sorunlarına eğilmeyen, onları dinlemeyen, dertlerine derman olmaya çalışmayan algı ile sorunları yok gibi varsayan bir siyasi iktidar ile karşı karşıyayız” değerlendirmesinde bulundu.

Mazot fiyatının 7 liranın üzerine çıktığını anımsatan çiftçiler ise “Gübrenin, ilacın, kısacası maliyeti oluşturan tüm kalemlerin fiyatları bir yıl içinde iki katına çıktı. Kuraklık nedeniyle ciddi hasar oluştu. Kuraklık için dekar başına 100 lira destek verileceği söyleniyor. Bu miktar çiftçinin dişinin kovuğuna yetmez. Ekmeklik buğday TMO 2250 TL/ton alış fiyatı belirledi. Buğday yok ki satalım. Esas zarar eden çiftçi ayakta kalacak destek verilmesi. TARSİM dışına da kuralık desteği konuşuluyor ancak daha bize yansıyan bir destek yok” dediler.

Bu yıl verim kaybının da ciddi boyutlara ulaşacağını ifade eden üreticiler, başta un olmak üzere unlu mamullere ulaşımın zorlayacağını, ekmeğin fiyatının bile katlanabileceğini ifade etti. Gürer’de çiftçilerin kaygılarına katıldığını belirtip, “Un ve ekmekte zor bir süreç yaşanmaması için ciddi önlemler alınmalıdır. Üretici mağduriyeti, tüketiciye pahalı ürün olarak yansımaması sağlanmalıdır” diye konuştu.

TARLALAR İCRALIK

Köylerde icralık olmayan çiftçi sayısının bir elin parmaklarını bile geçemeyeceğini vurgulayan çiftçiler, icra yoluyla tarlası ve traktörünü kaybeden çok sayıda üretici olduğuna dikkat çektiler.

Çiftçiler, bir köylünün 150 bin TL değerindeki traktörünün kısa bir süre önce icra kanalıyla 70 bin TL’ye satıldığını, buna benzer örneklerin diğer köylerde de olduğunu belirtiler.