birgün

9° PARÇALI BULUTLU

CHP'li Gürer'den emekli maaşları için çağrı: Bağlama oranı iyileştirilsin

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşma emekli maaşlarındaki erimeye dikkat çekerek AKP'nin 2008 yılında değiştirdiği aylık bağlama oranlarının iyileştirilmesi gerektiğini gerektiğini söyledi.

GÜNCEL 11.05.2022 09:55
CHP'li Gürer'den emekli maaşları için çağrı: Bağlama oranı iyileştirilsin
Abone Ol google-news

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, emeklilerin çarşı-pazara çıkamaz duruma düşürüldüğünü belirterek, en az emekli maaşının asgari ücret seviyesinde olması gerektiğini söyledi.

CHP'li Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak, enflasyon karşısında eriyen emekli maaşlarına dikkat çekti ve emeklilere seyyanen zam yapılması gerektiğini belirtti.

2003 yılındaki emekli maaşları ve o dönmedeki asgari ücret ile günümüzdeki emekli maaşları ve asgari ücret arasında kıyaslama yapan Gürer, “2003 yılı net asgari ücret 226 lirayken asgari emekli aylığı 332 lira idi. 2022 yılında net asgari ücret 4.253 lira, asgari emekli maaşı ise 2.500 liradır. AKP iktidarı emeklilerin maaşlarını budaya budaya emekliyi açlık sınırı altında gelirle yaşamaya mecbur etmiştir” dedi.

'AKP’NiN UYGULAMASI EMEKLİ MAAŞLARINI ERİTTİ'

CHP'li Gürer, 2008 yılında AKP iktidarı tarafından hayata geçirilen ve emekli maaşlarını asgari ücret karşısında erimesine neden uygulamadan da bahsederek, “2008 yılında AKP iktidarının değiştirdiği aylık bağlama oranıyla emekli maaşları erimiştir. 2000 yılından önceki dönemde uygulanan alt sınır emekli aylığı bağlama oranının yüzde 70'ten yüzde 35'e düşürülmesi özellikle asgari ücretle çalışanların emekli aylıklarında önemli hak kayıplarına neden olmuştur” diye konuştu.

'GÜNCELLEME KATSAYISI İYİLEŞTİRİLMELİ'

Güncelleme kat sayısı ve aylık bağlama oranının iyileştirilmesinin şart olduğuna da değinen Gürer, emekli aylıklarına seyyanen zamla birlikte refahtan pay verilmesi gerektiğini ifade etti.

'EMEKLİLER İÇİN ACİL DÜZENLEME ŞART'

Gürer, en az emekli maaşının da asgari ücret seviyesinde olması gerektiğini de ifade ederek, “Emekli çarşı pazara çıkamaz duruma düşürülmüştür, et ve süt mamullerini artık rafta görmektedir. Emeklilerle ilgili acil düzenlemeler sıralanmalıdır” şeklinde konuştu.

'ÇARŞI PAZARA ÇIKAMAZ DURUMDALAR'

CHP'li Gürer, mecliste yaptığı konuşmadan sonra yaptığı açıklama da emeklilerin içine düşürüldüğü açlık sınırı ve asgari ücret altında yaşama mücadelesinin alanda yansımasını anlattı. Niğde il merkezi ile beş ilçe merkezinde emeklilerle kahvelerde, çarşı ve pazarda son on beş günde yaptığı görüşmelerde izlenimleri anlattı. Emekliler ciddi geçim sıkıntısı içinde olduğunu, kahveye dâhi gidemez hale geldiğini, en düşük emekli maaşının aylık yalnız gıda giderine dâhi yetmediğini ifade ederek, emeklilerin hiç bir dönem enflasyon karşısında bu kadar ezdirilip, sahipsiz bırakılmadığına işaret etti. Gürer, “Emeklinin hali duman, acil ve acele maaşlarında iyileştirmeye gidilmelidir. Temmuz ayı beklenmeden maaş artışı sağlanmalıdır. AKP iktidarlarında 2008 yılında yapılan düzenleme olan ABO (Aylık Bağlama Oranı)ile elinden alınan hakları iade edilmelidir” diye konuştu.

Gürer, emekliler için intibak düzenlemesi yapılması, emekli maaşı en düşük asgari ücret olması, emekli ilaç katkı payının kaldırılması, emeklilere sosyal yardım ve kira yardımı verilmesi, emekli bayram ikramiyelerinin de asgari ücrete eşitlenmesi ve oda, borsa ve banka emeklilerine de bayram ikramiyesi verilmesi için verdiği kanun tekliflerinin de mecliste acilen görüşülüp emeklinin açlığa mahkum edilmesinin önüne geçilmesini istedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol