İlaç krizine ilişkin açıklama yapan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Vatandaş ‘İlaçlar stoklanıyor’ diye eczacılara tepki gösteriyor. ‘Olmayan ilacı doktor niye yazıyor’ diyor. Hastane şiddeti eczaneye sıçramak üzere, çözüm getirilmesi şart” dedi.

CHP’li Gürer: Hastanelerdeki şiddet, eczanelere dönüşmeden ilaç sorunu çözülmeli

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, döviz kurlarındaki aşırı artış ülkemizde yarattığı ilaç sorununun giderek büyüdüğünü söyledi.

Sağlık Bakanlığı’nın, yurtdışından temin edilen ilaç ve ilaç hammaddeleri için 1 avro karşılığında 4.57 TL olarak kabul ettiğini anımsatan Gürer, bugün avronun 14 liraya yaklaşmasıyla, yabancı firmaların artık sabit kur olan 4.57 TL’den Türkiye’ye ilaç göndermemeye başladığını, bu nedenle de yüzlerce ilaca ulaşılamadığını belirtti.

“ECZACILAR DERT YANIYOR”

İlaç krizinin giderek büyüdüğünü kaydeden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kasım ayının başında, Türk Eczacılar Birliği’nin rapora göre 645 ilaç için ulaşım sorunu vardı. Bugün ulaşılamayan ilaç sayısının arttığı tahmin ediliyor. Bu durum vatandaş ile eczacıyı karşı karşıya getiriyor. Eczacılar bir an önce çözüm bulunsun, vatandaşla biz karşı karşıya kalıyoruz diye dert yanıyorlar “dedi.

Genel olarak mevsimse hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlara ulaşılamadığının belirlendiğine dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, eczacılar ile görüştüm. diyabet, tansiyon, grip, soğuk algınlığı, ağrı kesiciler ve hemen hemen her hastalık grubuna ait ilaçların çoğunluğunun bulunamadığı söylediler. Reçete var ilaç yok. Bakanlık açıklama yapmalıdır” Diye konuştu.

Gürer, özelliklede çocuk şurupları, antibiyotikler ve ateş düşürücü şuruplarda sorun yandığını aktardı.

“VATANDAŞ ECZANE ECZANE GEZİYOR”

Yurtdışından ilaç gönderilmediği için eczacıların da bu konuda mağduriyet yaşadığına işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Eczacılar, önceleri olmayan ilaçların yerine, aynı etkiye sahip olan muadillerini veriyordum. Şu anda muadil ilaçların da bulunmadığı yönündeki sıkıntılar bizlere ulaştırılıyor” diye konuştu.

CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer, sabit kur uygulaması ve döviz kurundaki aşırı artış nedeniyle yurtdışındaki ilaç firmalarının ülkemize ilaç göndermemesi sonucu ortaya çıkan ilaç sorununun giderek büyüdüğüne vurgu yaptı. Gürer, “Vatandaş, elinde reçete ile eczane eczane geziyor ama aradığı ilacı bulamıyor” diye konuştu.

“İLAÇ BULAMAYAN, ECZACIYLA TARTIŞIYOR”

Bulunamayan ilaçlar nedeniyle yaşanan sorunların kendilerine aktarıldığını anlatan Gürer, “Bize ulaşan bilgilere göre, ilaç bulamayan vatandaş ‘Olmayan ilacı neden yazdı’ diye eczacı ile tartışıyor. İlaçlar stoklanıyor’ diye eczacılara tepki gösteriyor. ‘Olmayan ilacı doktor niye yazıyor’ diyor. Hastası olan çözüm arıyor. İlaç bulamıyor. Olacak iş mi? Günlerdir kamuoyuna sorun yansıyor. Bakanlık vatandaşa açıklama yapmalı, hastane şiddeti eczaneye sıçramak üzere, çözüm getirilmesi şart ” dedi.