birgün

24° AZ BULUTLU

CHP'li Gürer kredi kartı icralarını sordu, Bakan Nebati müşteri sayısını açıkladı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde icraya verilen kredi kartı mağdurlarının sayısını sordu. Gürer’in soru önergesine yanıt veren Nureddin Nebati ise, kredi kartı müşteri sayısının Aralık 2021 tarihi itibariyle 29 milyon 978 bin 121 olduğunu açıkladı.

SİYASET 17.05.2022 09:50
CHP'li Gürer kredi kartı icralarını sordu, Bakan Nebati müşteri sayısını açıkladı
Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kredi kartı borçları ve borçlar nedeniyle icra takibine düşen yurttaşların durumuyla ilgili sayısal verilen açıklanması istemiyle, Hazine ve Maliye Bakanlığı'na yazılı soru önergesi verdi.

Gürer, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin yanıtlaması istemiyle verdiği önergesinde şu sorularına yanıt istedi:

► Kredi kartı borcu bulunan kişi sayısı kaçtır?
► Toplam kredi kartı borç tutarı ne kadardır?
► Özel ve kamu bankalarında ayrı ayrı takibe düşen kişi sayısı kaçtır?
► İcraya verilen kredi borçlu sayısı ne kadardır?
► İcra yoluyla el konulan taşınmaz ve araç sayısı kaçtır?

Gürer’in önergesine yanıt veren Nebati, 2021 yılı Aralık ayı itibariyle kredi kartı müşteri sayısının 29 milyon 978 bin 121 olduğunu açıkladı. Bakan Nebati, soru önergesinde yer alan diğer soruları ise yanıtsız bıraktı.

Gürer, yurttaşların büyük çoğunluğunun artan hayat pahalılığı ve yüksek enflasyon nedeniyle ciddi mağduriyet yaşadığını, çok sayıda vatandaşın banka kredisi ve kredi kartları ile günü kurtarmaya çalıştığını ifade etti.

Vatandaşın ifadesi ile kredi kartlarına takla attırarak borcu borçla kapatma süreci yaşadığını belirten Gürer, "Gelirleri ve tasarrufları enflasyon karşısında eriyen vatandaşlar, gelirlerinin yetmediği zorunlu harcama ve borç ödemelerini yapabilmek için hızla borçlanmaktadır. Bireylerin bankalara ve finansman şirketlerine olan (konut, taşıt, ihtiyaç ve kredi kartı) borcu (takiptekiler de dahil) 6 Mayıs itibariyle 1 trilyon 115 milyar liraya yükselmiştir. Kredi kartları nedeniyle icralık olan çok sayıda yurttaş varlığına karşın, Bakan'ın bu konuda rakam vermekten kaçınması sorunun boyutunun ne kadar büyük olduğunun da göstergesidir" dedi.

Kredi kartları ve kredi borçlarını ödeyemeyen yurttaşlara bankalar tarafından icra takibi başlatıldığına işaret eden Gürer, "İcra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısı son bir yılda 1 milyon 550 bin adet artarak 13 Mayıs itibariyle 23 milyon 459 bine çıktı. Son zamanlarda icra yoluyla evini, arabasını kaybeden vatandaşlar sayısında artış ekonomik krizin de giderek derinleşmesini göstermektedir. Önemli ölçüde kredi kartında ödeme güçlüğü yaşamaya başlayan bir kesim vardır. Özellikle çalışanlar birden çok banka kredi kartı ile birinin borcunu diğer banka kredisi ile kapatarak ayakta durmaya çalışmaktadır" diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol