birgün

9° PARÇALI BULUTLU

CHP'li Gürer, şeker alım fiyatını değerlendirdi: Fiyatlar 2022'de katlanacak

2022 yılı şeker pancarı alım fiyatının ton başına 800 lira olarak açıklandığını hatırlatan CHP'li Milletvekili Gürer, alım fiyatının ancak üretim maliyetini kurtaracağını kaydetti. Gürer, "Bu, şeker fiyatlarının 2022’de katlanacağı anlamına geliyor. Şekerin kilogram fiyatı 10 lirayı aşacak" ifadelerini kullandı.

EKONOMİ 20.01.2022 12:59
CHP'li Gürer, şeker alım fiyatını değerlendirdi: Fiyatlar 2022'de katlanacak
Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ton başına 800 lira olarak açıklanan 2022 yılı şeker pancarı alım fiyatının ancak üretim maliyetini kurtaracağını söyledi. Gübre, tohum, elektrik ve mazota yeni zamlar gelirse üreticinin bu yıl şeker pancarı ekmekte zorlanacağını belirten Gürer, “Çünkü pancar çiftçisi, girdi maliyetlerinin sürekli artması nedeniyle para kazanamıyor. Bu, şeker fiyatlarının 2022’de katlanacağı anlamına geliyor. Şekerin kilogram fiyatı 10 lirayı aşacak. Bu durumda vatandaş da mağdur olacak” dedi.

Gürer, bugün yaptığı açıklamada,AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ton başına 800 lira, desteklemelerle birlikte 875 lira olarak duyurduğu 2022 yılı şeker pancarı alım fiyatıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Taban fiyatının artmasının şeker fiyatının artması anlamına geldiğini belirten Gürer, şekerin kilogram fiyatının bu yıl 10 lirayı aşacağını ve yurttaşı mağdur edeceğini kaydetti.

Alım fiyatı geçen yıl 420 lira olan şeker pancarı üretiminde maliyetlerin 3 kata yakın oranda arttığını belirten Gürer, desteklemelerle birlikte 875 lira olarak açıklanan 2022 alım fiyatının ancak maliyeti kurtarabileceğine vurgu yaptı.

'PANCARI 420 LİRAYA ALIP KÜSPEYİ 600 LİRAYA SATTILAR'

Daha önce çiftçiye ücretsiz verilen küspenin fabrikalar özeleştikten sonra çiftçiye tonu 500-600 liradan satılmaya başlandığını anımsatan Gürer, “Geçen yıl çiftçiden tonunu 420 liraya aldığı pancarı işleyen fabrika, pancardan elde ettiği küspeyi bile pancar fiyatından fazla fiyata sattı. Küspe şeker pancarından bile pahalı olursa üreticilik, hayvancılık, tarım nasıl sürdürülebilir hale gelecek” diye sordu.

Erdoğan’ın açıkladığı alım fiyatının maliyeti ancak karşılayacağını belirten Gürer, “Maliyet arttığı taktirde, mart ayında pancar ekimine başlanacağı için çiftçi yine karamsar. Sulama suyunda kullanılan elektrik, tohum, gübre ve ilaç fiyatlarına yeni zamlar gelmezse çiftçi bu yıl da ekim yapar. Aksi taktirde üretici pancar ekmez. Çünkü pancar çiftçisi, girdi maliyetlerinin sürekli artması nedeniyle para kazanamıyor. Bu, şeker fiyatlarının 2022’de katlanacağı anlamına geliyor. Şekerin kilogram fiyatı 10 lirayı aşacak. Bu durumda vatandaş da mağdur olacak. Ayrıca şekerin kullanıldığı her ürüne zam gelecek. Üretici ürettiğinden kazanamazken vatandaş daha pahalı ürünlerle karşılaşacak” dedi.

'GİRDİ MALİYETLERİ DÜŞÜRÜLMELİ'

Gürer, sorunun çözümünün girdi maliyetlerinin düşürülmesinde yattığına işaret ederek, “Sadece şeker pancarında değil, tüm tarım ürünlerinde girdi maliyetleri düşürülmeli. Aksi taktirde tarımda sorunlar bitmez. Gübre, mazot ve sulama suyu elektrik faturaları uçtu. Üretilen ürün maliyetinin artışı, aracılar da devreye girince katlıyor. Girdiler için çözüm mutlaka üretilmelidir. Şeker fiyatı artarsa nişasta bazlı şurup ve sentetik tatlandırıcı ile pazar işgale uğrar ki bu da yeni risklere yol açar” diye konuştu.

ANKA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun