birgün

23° AÇIK

CHP'li Gürsel Tekin, İstanbul'un göç haritasını çıkardı

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, göçmenlerin İstanbul'un ilçelerine dağılımını belirten bir göçmen haritası çıkardı.

GÜNCEL 09.05.2022 09:28
CHP'li Gürsel Tekin, İstanbul'un göç haritasını çıkardı
Abone Ol google-news

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, İstanbul'un 39 ilçesinde yaptığı çalışmayla kentin göç haritasını çıkardı.

İstanbul Valiliği'nin rakamlarına göre İstanbul'da 1,3 milyon göçmen olduğunu söyleyen Tekin, "Geçici koruma statüsünde, ikamet izni olan veya kaçak iki milyonu aşan insan bugün İstanbul'un 39 ilçesinde" dedi.

8 MİLYON SIĞINMACI TÜRKİYE'DE

Çalışmasında göçmenler için kullanılan tanımlamaların çok önemli olduğunu vurgulayan Tekin "Mülteci statüsü 1951 tarihli Birleşmiş Milletler Sözleşmesi ile düzenlenmiş durumda. Biz bu sözleşmeye coğrafi çekince koyduğumuz için sadece Avrupa’dan gelen şahıslar ‘mülteci’ statüsünde kabul ediliyor. Suriyeliler ‘geçici koruma statüsünde’ oluyor. Resmi rakamlara göre bu statüde 3.7 milyon insan var. Düzenli göç kapsamında ikamet izni verilenler var. 1.4 milyon insan da bu statüde. Bilim insanlarının tahminine göre 8 milyon geçici koruma statüsünde, ikamet izni olan veya kaçak giriş yapmış sığınmacı Türkiye’de bulunuyor” ifadelerini kullandı.

İLÇELERE GÖRE DAĞILIM

Tekin'in çalışmasına göre, Kadıköy’de İran, Irak ve Rus uyruklu yabancılar yaşarken, Şişli’de Moğollar ve Afrika ülkelerinden gelen yabancılar yoğunlukta. Eyüp’te ise Afgan, Pakistanlı, Suriyeli ve Türkmenler, Arnavutköy’de Suriyeli, Sudanlı ve Arakanlılar, Esenyurt’ta Suriyeli, Afgan ve Pakistanlıların yanı sıra Mısır, Tunus, Fas, Uganda, Nijerya, Kongo gibi ülkelerden gelen yabancılar bulunuyor. Valilik rakamlarına göre İstanbul’da 1.3 milyon yabancı olduğunu söyleyen Tekin, “Geçici koruma statüsünde, ikamet izni olan veya kaçak iki milyonu aşan insan bugün İstanbul’un 39 ilçesinde. Sadece Esenyurt’ta 250 bin yabancı var. Bugün Esenyurt’ta, nüfusun dörtte biri kadar yabancı yaşıyor. Böyle bir nüfus artışını Esenyurt’un veya hiçbir ilçenin kaldırması mümkün değil” yorumunu yaptı.

'İNSANLIK DIŞI KOŞULLARDA YAŞIYOR, KÖLE KOŞULLARINDA ÇALIŞIYORLAR'

Tekin, göçmenlerin çoğunun çeteler tarafından kullanılmak istendiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Yapılan çalışmalara göre yüzde 97’si kaçak çalışıyor. Özlük hakları, sigortaları yok, asgari ücretin altında para alıyorlar. Köle koşullarında çalışıyorlar. Bu koşullarda yaşayan insanların Türkiye ile olan bağı da kopuyor. Uyuşturucu, fuhuş çeteleri ile terör örgütleri bu insanları kullanmaya çalışıyor. İleride yabancı mafyalarla karşı karşıya kalabiliriz.

İstanbul’da bir evin ortalama fiyatı 1.6 milyon TL’ye çıktı. Esenyurt, Bağcılar, Sultanbeyli gibi dar gelirli vatandaşların yaşadığı ilçelerde dahi kiralar 4 bin TL’yi geçerek asgari ücrete dayandı. Yabancıları suçlayarak hiçbir yere varamayız. Suriye’de barışın sağlanması ve sınır güvenliğimizin korunmasıyla bu sorunu çözebiliriz. Irkçı görüşler yerine, insanları kendi anavatanlarına dönmeye ikna edecek bir tablo ortaya koymak zorundayız"

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol