birgün

5° AÇIK

CHP'li İlgezdi'den ASM tepkisi: Aile hekimlerimiz, ihtarnamelerle uğraşmak zorunda kalıyorlar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, dün TBMM Genel Kurulu'nda; "Aile hekimlerimiz, hastalarına şifa dağıtmak yerine mülk sahiplerinin ihtarnameleriyle uğraşmak zorunda kalıyor, bu durum halkımızın sağlık hizmetine ulaşımını da engelliyor. Sağlık Bakanlığı'nın bir an evvel bu durumu düzeltmesi ve halkımızın anayasal hakkı olan sağlık hizmetine erişim hakkından mahrum kalmamasının sağlaması gerekir" diye konuştu.

GÜNCEL 26.10.2022 14:01
CHP'li İlgezdi'den ASM tepkisi: Aile hekimlerimiz, ihtarnamelerle uğraşmak zorunda kalıyorlar
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, dün TBMM Genel Kurulu'nda söz alarak Aile Sağlığı Merkezleri'nin (ASM) karşı karşıya kaldığı sorunları gündeme getirdi.

Akkuş İlgezdi, şöyle konuştu:

"ASM'ler yüksek kiralar yüzünden kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. Özellikle büyük şehirlerde kiralardaki astronomik artışlar sonrasında ASM'lere devasa kira zamları istenmekte, ihtarnameler çekilmekte ve ASM'ler boşaltılmak istenmekte.

Aile hekimlerimiz, hastalarına şifa dağıtmak yerine mülk sahiplerinin ihtarnameleriyle uğraşmak zorunda kalıyor, bu durum halkımızın sağlık hizmetine ulaşımını da engelliyor. Oysa sağlık bir kamu hizmetidir. Devlet yeterince kamuya ait aile sağlığı kamu binalarını oluşturmalıdır. Sağlık Bakanlığı'nın bir an evvel bu durumu izleyip önlem alması gerekirken seyretmek yerine, bir an evvel bu durumu düzeltmesi ve halkımızın anayasal hakkı olan sağlık hizmetine erişim hakkından mahrum kalmamasının sağlaması gerekir. Sağlıkta dönüşüm sistemiyle ticarileştirilen sağlık hizmetleri piyasanın kaderine terk edilemez.”

(ANKA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol