birgün

30° AZ BULUTLU

CHP’li kadın doğum uzmanı vekil: AKP kadar etkili bir doğum kontrol yöntemi görmedim

CHP Kayseri Milletvekili ve kadın doğum uzman Çetin Arık, "25 yıllık kadın doğum uzmanıyım, ben AKP kadar etkili bir doğum kontrol yöntemi görmedim, gerçekten görmedim" dedi.

GÜNCEL 19.06.2022 19:20
CHP’li kadın doğum uzmanı vekil: AKP kadar etkili bir doğum kontrol yöntemi görmedim
Abone Ol google-news

Türkiye'deki doğum oranı düşüklüğü ve göçmenlerin yüksek doğum oranının araştırılması önergesi Meclis'te reddedildi.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, 2001'de doğurganlık oranının 2.8 iken 2021'de bu oranın 1.7'ye düştüğünü aktardı.

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre bu oranın Cumhuriyet tarihinin en düşük seviyesi olduğunu söyleyen kadın doğum uzmanı Arık, “Nüfusumuzun yenilenebilmesi için ise kritik eşik 2,10. Bugün, kritik eşiğin altına 1,7’ye düşürdü bu iktidar. Bu ne demek? Ülkemizde torunlardan daha çok dedeleri göreceğiz demek, ülkemizde artık genç nüfusumuzla övünemeyeceğiz demek, neslimizin devamlılığı tehlikeye giriyor demek” dedi.

Gençlerin işsizlik ve umutsuzluktan evlenmediklerini anlatan Arık, şöyle konuştu:

“GENÇLER EVLENSE BİLE ÇOCUK SAHİBİ OLMAYA KORKUYOR”

“Evlenseler dahi çocuk sahibi olmaya korkuyorlar. Bakınız, 1 kutu bebek mamasının fiyatı 154 lira, 1 paket çocuk bezinin fiyatı 234 lira. Marketler bebek mamasına çalınmasın diye hırsız kilidi takmış bugün; aslında bu hırsız kilidini bu ülkenin hazinesine takmak lazım da… Bu iktidar döneminde kısırlık yüzde 100 artmış. Yani bugün benim ülkemde 2,6 milyon kişi istese dahi çocuk sahibi olamıyor.

Siz iktidara gelene kadar doğum oranı 2,8, sizden sonra bu oran 1,7’ye düşmüş. Şimdi ben soruyorum bu aziz millete: Neslimizi kurutan kim? Bu ülkeye ihanet eden kim? Neslimizi kurutan da, bu ülkeye ihanet eden de işte bu iktidarın ta kendisi.”

"STRES, SIKINTI İÇİNDE NASIL ÇOCUK YAPSIN?"

Arık, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bakın, ben 25 yıllık kadın doğum uzmanıyım, ben bu işin uzmanıyım, ben AKP kadar etkili bir doğum kontrol yöntemi görmedim, gerçekten görmedim. Çünkü vatandaş stres, sıkıntı içerisinde yani nasıl çocuk yapsın? Adam akşam başını yastığa koyduğunda sabah ev kirasını nasıl ödeyeceğini; doğal gaz, elektrik, su faturasının altından nasıl kalkacağını, traktörüne nasıl mazot koyacağını, tarlasına nasıl gübre atacağını düşünüyor.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol