birgün

8° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 15.12.2020 18:43

CHP’li Kaplan: Yoğun bakım ünitelerinde bir kişilik dahi yer yok

CHP Antep Milletvekili İrfan Kaplan, “Tarafıma her gün onlarca telefon geliyor. Hastaneleri arıyoruz yoğun bakım ünitelerinde bir kişilik dahi yer olmadığını söylüyorlar. Mevcut hastanelerin Antep’i kurtaramayacağı çok açık” ifadelerini kullandı.

CHP’li Kaplan: Yoğun bakım ünitelerinde bir kişilik dahi yer yok

HABER MERKEZİ

CHP Antep Milletvekili İrfan Kaplan, TBMM’ye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle soru önergeleri vererek, Gaziantep’teki tüm devlet hastanelerindeki mevcut durumu, hekim sayısını, solunum cihazı sayısını, doluluk oranlarını sordu.

Kaplan, Antep’te vaka artışının ve gidişatın oldukça kaygılandırıcı olduğuna da dikkat çekerek “Tarafıma her gün onlarca telefon geliyor. Hastaneleri arıyoruz yoğun bakım ünitelerinde bir kişilik dahi yer olmadığını söylüyorlar. Daha önce sahra hastanesi kurulmalı dedik, ancak bir gelişme yok. Vaka sayıları artmaya devam ederken, mevcut hastanelerin Antep’i kurtaramayacağı çok açık. Acilen yeni bir düzenleme yapılmak zorunda” dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ATAMASI BİR AN ÖNCE YAPILMALI

Kaplan, Gaziantep’teki devlet hastanelerindeki hekim ve personel sayısının da az olduğunu ifade ederek şunları söyledi:chp-li-kaplan-yogun-bakim-unitelerinde-bir-kisilik-dahi-yer-yok-817187-1.

“Hastanelerimizde yüzde yüze yakın bir doluluk varken, ne hekim sayısı ne sağlık çalışanı sayısı yeterli değil. Her gün basında, sosyal medyada seslerini duyurmaya çabalayan yüzbinlerce sağlık çalışanı atamayı bekliyor. Şimdi değilse ne zaman yapılacak bu atama? 10 aya yakın pandemi sürecinde mevcutta çalışan sağlık çalışanlarımız ve hekimlerimiz çok yoruldu, yıprandı. Hem onların yoğunluğunu hafifletecek, hem de atanmayı bekleyen mezunlarımıza istihdam sağlayacak bu atamalar bir an önce yapılmalıdır. Sayın Bakan neyi bekliyor daha, anlamış değiliz. Biz CHP olarak sağlık çalışanlarımız ve atanmayı bekleyen tüm mezunlarımız için TBMM çatısı altında elimizden gelen tüm mücadeleyi veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz.”

DOLULUK ORANLARI NEDİR?

Kaplan, Gaziantep’teki tüm devlet hastaneleri için ayrı ayrı önerge vererek, Bakan Koca’ya şu soruları sordu:

•Toplam uzman hekim sayısı kaçtır?

•Her branş için ayrı ayrı belirtilmek suretiyle uzman hekim sayıları kaçtır?

•Uzman hekim bulunmayan branşlar hangileridir?

•Yatak sayısı toplam kaçtır?

•Odaların doluluk oranı nedir?

•Yoğun bakım ünitelerinde doluluk oranları nedir?

•Acil servislerin doluluk oranları nedir?

•Eksik olan tıbbi cihaz var mıdır? Varsa hangileridir? Tedarik edilecek midir?

•Toplam solunum cihazı sayısı kaçtır?

•Kadrosu olup farklı bir kurumda görev yapan personel var mıdır? Var ise bu personellerin sayısı kaçtır?

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol