birgün

22° PARÇALI BULUTLU

ÇEVRE 03.05.2021 15:25

CHP’li Karabat: Sular altında kalan köyde yurttaşlara verilen sözler tutulmamış

Geçen yıl Nisan ayında su tutmaya başlayan Karakurt HES Barajı, Karakut köyünü sular altında bıraktı. CHP Milletvekili Özgür Karabat, köyün sular altında kalmasına rağmen köylülere verilen sözlerin tutulmadığını söyledi.

CHP’li Karabat: Sular altında kalan köyde yurttaşlara verilen sözler tutulmamış

Kars’ın Sarıkamış ilçesi Karakurt köyü, baraj suyunun yükselmesi nedeniyle sular altında kaldı. CHP Milletvekili Özgür Karabat, barajın su tutmaya başlamasıyla birlikte su altında kalan ev ve tarlaların kamulaştırma paralarının verileceğine ilişkin sözlerin tutulmadığını söyledi.

2020 Nisan ve Mayıs aylarında, BİLSEV Enerji Üretim ve Ticaret AŞ tarafından 2014 yılında başlanan Karakurt HES Barajı su tutmaya başladı. Hızla yükselen sular, Karakurt köyünde ev ve tarlaları sular altında bıraktı.

O dönem köyde yaşananlar basına yansırken, köylülerin kamulaştırma paralarını hala alamadıkları belirtiliyor.

Nisan ve Mayıs aylarında yaşananlar üzerine AKP Milletvekili Ahmet Arslan'ın köylülere yönelik yaptığı açıklamada, “İster bakanlık sorumluluğuyla ister sizlerin evlatları olma sorumluluğuyla bu işin takipçisi olacağız. Tek tek hepsini konuştuk, özellikle kamulaştırmayla ilgili bir kısım ödenekler gelmemiş, bunların gereğini yapacağız, insanımızı mağdur etmeyeceğiz” ifadelerini kullanıyor.

Mağdur edilen köylüler yaşan sel felaketi sonrasında, seslerini duyurabilmek için CHP İstanbul Milletvekili ve PM Üyesi Özgür Karabat'a ulaştı. Köylüler, seslerinin duyurulmasını ve mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

CHP’li Karabat konu ile ilgili yaptığı açıklamada: “İçinde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayında vatandaşlarımızın yaşadıkları bu mağduriyeti gidermek için var gücümüzle çalışacağız. Maalesef Karakurt Köyü sakinlerine iktidar sözler vermiş; ama görülüyor ki verilen sözler tutulmamış. Vatandaşlarımız AKP tarafından mağdur edilmiş, HES barajı yüzünden evlerinden tarlalarından olmuş. Vatandaşlarımızın hakkını korumak için ne gerekiyorsa yapacağız, konunun takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

Karakurt köyü HES barajı sonrasında tamamen sular altında kalırken birçok ev yaşanamaz hale gelmiş durumda. Pandemi ve kriz getirdiği geçim sıkıntısı yetmezmiş gibi evlerinden de olan köylüler, kendilerine sözü verilen ödeneklerin bir an önce ödenmesini bekliyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol