birgün

10° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

CHP’li Karabat’tan iktidara MKE çıkışı: Siz özelleştirme konusunda sabıkalısınız!

CHP İstanbul Milletvekili ve PM Üyesi Özgür Karabat, Meclis oturumunda yaptığı konuşmada MKE'nin özelleştirilmesi konusuna değindi. İktidara seslenen Karabat, “Siz özelleştirme konusunda sabıkalısınız" dedi.

SİYASET 01.07.2021 15:56
CHP’li Karabat’tan iktidara MKE çıkışı: Siz özelleştirme konusunda sabıkalısınız!
Abone Ol google-news

Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu'nun (MKE) anonim şirket olmasını düzenleyen kanun teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi (PM) Üyesi Özgür Karabat, Meclis oturumunda yaptığı konuşmada MKE'nin özelleştirilmesi kararına ilişkin konuştu. AKP'nin MKE'yi özelleştirme gerekçelerinin inandırıcı olmadığını söyleyen Karabat, “Siz özelleştirme konusunda sabıkalısınız her şeyi sattınız, iktidara geldiğiniz günden beri 309 milyon metrekare vatan toprağı sattınız size nasıl güvenelim? Devlet için önemli birçok kurumu sattınız. Şu konuyu net olarak ifade edeyim MKE'nin garantörü biziz, MKE'nin garantörü CHP'dir ve bu kurum özelleştirilmeyecek" dedi.

Meclis’te konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Karabat, iktidarın MKE'yi özelleştirme gerekçelerine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Diyorsunuz ki 'MKE uluslararası boyutta rekabet etsin' insanın aklına şunu sormak geliyor: 19 yıldır neredeydiniz? 19 Yılda sadece yabancı dil bilen 2 kişi olduğunu bilmiyor muydunuz? AKP'nin derdi belli, kanunu, mevzuatı kendilerine engel görüyor, kanunu, mevzuatı kaldıralım istediğimiz gibi hareket edelim diyor.”

'MEVZUAT ENGELLERİNİ AŞALIM DEMEK NE DEMEK'

MKE'nin stratejik konumuna da değinen Karabat, “Şimdi MKE'nin kar oranlarına bakalım 2019 yılında 695 milyon, 2020 yılında 926 milyon ve son yılda ise 1.220 milyar kar açıklamış bir kurumdan bahsediyoruz, kar kısmını bir kenara bırakalım burası bir kamu kuruluşudur, kar olayı her zaman göz önünde bulundurulmaz, kamu yararı gözlenir, MKE stratejik bir kuruluştur, kusura bakmayın sizin gerekçeleriniz geçerli değil. Mevzuat engellerini aşalım demek ne demek MKE stratejik kuruluştur, kamu yararı önemlidir” diye konuştu.

chp-li-karabat-tan-iktidara-mke-cikisi-siz-ozellestirme-konusunda-sabikalisiniz-894151-1.
CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat

‘FETÖ'YE KOZMİK ODAYI AÇANLAR BURAYI KİMLERE AÇACAK?’

Konuşmasında MKE'nin güvenlik konusundaki önemine dikkati çeken Karabat, “MKE güvenlik konusunda önemli bir kurumumuzdur, stratejik bir kurumdur, FETÖ'ye kozmik odayı açanlar burayı hangi damadın elini kolunu sallayarak gezdiği bir yer yapacak acaba? MKE'nin kozmik odasını, önemli bilgilerini kimlere açacak bunu da sormak lazım” ifadelerin kullandı

Karabat konuşmasının devamında “'Biz ergenekon savcısıyız' diye bir orduyu itibarsızlaştırmaya çalıştınız, MKE'yi özelleştirmeye çalışmak da Türk Ordusunu itibarsızlaştırma operasyonudur. MKE, mehmetçiğin kurşunu demek sizler mehmetçiği kurşunsuz hale getirmek istiyorsunuz. Tabi sizin için önemli olan 'muhalefet edene' sıkabileceğiniz biber gazınızın olması, depolarınızın biber gazıyla dolu olması yeterli, mehmetçik kurşunsuz kalsın sizin için sorun değil” diye konuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun