birgün

11° PARÇALI BULUTLU

CHP'li Karabıyık: Uzman ve başöğretmenlik gibi uygulamaları kaldıracağız

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, "Eğitim öğretim yılına hazırlanması gereken öğretmenler sınava hazırlanmaya başladı. Öğretmenlik zaten bir uzmanlık mesleği. Biz iktidara geldiğimizde uzman, baş öğretmen gibi ayrıştıran, rütbelendiren bu tür uygulamaları kaldıracağız" dedi.

EĞİTİM 10.09.2022 13:27
CHP'li Karabıyık: Uzman ve başöğretmenlik gibi uygulamaları kaldıracağız Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında eğitim sistemini değerlendirdi. Karabıyık, uzman ve başöğretmenlik sınavlarına ilişkin, "Öğretmenlik, zaten uzmanlık mesleği. İktidara geldiğimizde 'uzman ve başöğretmenlik' gibi ayrıştıran, rütbelendiren uygulamaları kaldıracağız." dedi.

Okullarda temizlik ve güvenlik personeli eksikliğinin devam ettiğini, bu konuda Türkiye İş Kurumu üzerinden süreli görevlendirmelerin ihtiyacı karşılamadığını savunan Karabıyık, kadrolu yardımcı hizmetli atamasının yapılması gerektiğini söyledi.

İktidarlarında köy okullarını açacaklarını ve okul öncesi eğitimi zorunlu kılacaklarını belirten Karabıyık, "Köylerde yeniden eğitim öğretim başlayacak. Öğrenciler, bir taraftan bir tarafa taşınmayacak. Köylerdeki göçün de önüne geçmek önemli." diye konuştu.

Öğretmen atamalarına değinen Karabıyık, şöyle devam etti:

"Yeteri kadar öğretmen ataması yapılmamıştır. Şu an en az 100 bin öğretmen ihtiyacı vardır ve bu atama yapılmadığı takdirde büyük sorunlar oluşacak, öğrenciler öğretmensiz kalacaktır. Ayrıca sözleşmeli ücretli öğretmen açığının ücretli öğretmenlik sistemiyle karşılanmaya çalışılması, eğitim sisteminin büyük ayıbıdır ve bu sisteme derhal son verilmelidir. İktidarımızda 'ücretli ve sözleşmeli öğretmenlik' gibi sorunları çözeceğiz."

Uzman ve başöğretmenlik sınavlarını eleştiren Karabıyık, "Öğretmenleri bölen, ayrıştıran düzenlemelere karşıyız. Şimdi yeni eğitim öğretim yılına hazırlanması gereken öğretmenler, sınavlara hazırlık yapmaya başladılar. Öğretmenlik, zaten uzmanlık mesleği. İktidara geldiğimizde 'uzman ve başöğretmenlik' gibi ayrıştıran, rütbelendiren uygulamaları kaldıracağız." ifadelerini kullandı.

(AA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun