Google Play Store
App Store

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri mezunlarına verilen kadro sözünün tutulmadığına dikkati çeken CHP’li Milletvekili Karasu, atama bekleyen mezunların Karayolları Genel Müdürlüğü’nden gelecek atama kararını beklediklerini bildirdi.

CHP'li Karasu: Bakanlık, ulaştırma ve trafik hizmetleri mezunlarına verdiği sözü tutmadı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri mezunlarına verdiği söz yerine getirmediğini belirtti.

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri bölümü mezunlarının KPSS puanı ile sadece Karayolları Genel Müdürlüğüne (KGM) atandığının altını çizen Karasu, ancak KGM’nin söz verdiği personel alımına onay vermediği için yüzlerce mezunun kadro beklediğini vurguladı.

‘BAŞARI SIRALAMASINDA İLK 50’DE OLAN MEZUN ATAMA BEKLİYOR’

‘’KPSS puanında Türkiye genelinde başarı sıralamasında ilk 50’de olan Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri mezunu atama bekliyor’’ diyen Karasu, ‘’Karayolları’nın 2021 yılı için teknik personel talebi yaptığını biliyoruz. Ancak alınan karar uygulanmadı. Mezunlara söz verildiği halde atamalar gerçekleşmedi” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz Mart ayında konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine getirdiğini belirten Karasu, “Söz konusu alımın o dönem neden hala yapılmadığını sormuştuk. Ancak bakanlık her zamanki gibi sessiz kalmayı tercih etti. Karayolları, 2002-2020 arasında Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri mezunu 189 kişiyi istihdam etm. Yıllarca emek veren, KPSS’de ter döken mezunların sesi duyulmuyor” ifadelerini kullandı.

2021 yılı için mezunlara alım sözü verildiğini kaydeden Karasu, “2018 yılından bu yana bölüm mezunlarının Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesinde ataması yapılmıyor. KPSS’den aldıkları yüksek puanlara rağmen mezunlar iş bulamıyor. Bakanlık bu yıl için ‘alım yapacağız’ sözünü hala yerine getirmedi. İş bulma umuduyla bekleyen yüzlerce gencimiz KGM’den gelecek haberi bekliyor” dedi.

Türkiye’nin dört bir yanındaki Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri mezunlarının kendisini aradığını ve seslerinin duyurulmasını istediklerini belirten Karasu, “Gençlerimizin talebi verilen sözlerin yerine getirilmesi. Hepsi bakanlığın ve Karayolları’nın harekete geçmesini bekliyor. Aylardır bekliyorlar ve artık haklarını almak istiyorlar. Bakanlığın ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nün verdiği sözü tutması gerekiyor” şeklinde konuştu.