birgün

24° AÇIK

SİYASET 04.08.2020 13:21

CHP'li Karasu'dan, dolu yağışının mağdur ettiği çiftçiler için kanun teklifi

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Sivas’ın iki ilçesinde etkili olan dolu yağışı nedeniyle TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi sundu.

CHP'li Karasu'dan, dolu yağışının mağdur ettiği çiftçiler için kanun teklifi


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Sivas’ın iki ilçesinde etkili olan dolu yağışı nedeniyle zarar gören tarım arazileri için harekete geçti. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na kanun teklifi sunan Karasu, Sivas iline bağlı Kangal ve Ulaş ilçelerinin afet bölgesi ilan edilmesini istedi.

2 Ağustos günü bölgede etkili olan yağış nedeniyle en az 20 bin dönümlük arazideki mahsulün yok olduğunu belirten Karasu, ‘’Kangal ilçesine bağlı Havuz, Mısırören ve Ulaş ilçesine bağlı Çevirme, Acıyurt, Kurtoğlu köyleri dolu yağışından en fazla etkilenen bölge oldu. Yaz mevsimi nedeniyle ekili olan araziler büyük zarar gördü. Çiftçimizin bir yıllık emeği heba oldu’’ ifadelerini kullandı.

Koronavirüs döneminde dahi çiftçilerin büyük fedakarlıkla üretim yaptığını kaydeden Karasu, ‘’Çiftçilerimizin zararının karşılanması ulusal ölçekli tarım politikasının bir gereğidir’’ dedi.

TEKLİF YASALAŞIRSA BÖLGE AFET BÖLGESİ İLAN EDİLECEK

Yağıştan etkilenen bölgelerin afet bölgesi ilan edilmesi durumunda yaşanacakların da altını çizen Karasu, ‘’Dolu yağışı nedeniyle oluşan zararın karşılanmaması durumunda, çiftçimiz borçlarını ödeyemez duruma gelecek, hali hazırda büyük bir güçlükle ödediği kredi borçları nedeniyle önümüzdeki yıl üretim yapması için gerekli olan sermayesi yok olacak, bununla birlikte bölgede önümüzdeki yıl tarımsal üretim faaliyeti gerçekleşmeyecektir’’ şeklinde konuştu.

Karasu yağışın ardından bölgeye giderek incelemelerde bulunmuş ve ekinleri zarar gören çiftçilerle bir araya gelmişti.

Teklifin yasalaşması durumunda Sivas’ta dolu yağışından etkilenen bölgeler afet bölgesi ilan edilerek yaşanılan zararın karşılanması için çalışma başlatılabilicek.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız