birgün

27° AZ BULUTLU

CHP'li Kasap'tan Bakan Koca'nın 'maymun çiçeği' açıklamasına tepki: DSÖ ile çelişiyor

Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi ve CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) uyarılarda bulunduğu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın "Kamuoyu müsterih olmalı: Hayvan kaynaklı olan, bazen insanlara da bulaşan bu hastalık bir Pandemiye yol açmaz" açıklaması maymun çiçeği virüsüyle ilgili Meclis'e soru önergesi verdi. Kasap, DSÖ ile Bakan Koca'nın açıklamalarının çeliştiğini dile getirdi.

GÜNCEL 23.05.2022 13:07
CHP'li Kasap'tan Bakan Koca'nın 'maymun çiçeği' açıklamasına tepki: DSÖ ile çelişiyor
Abone Ol google-news

Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi ve CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına 'maymun çiçeği' virüsü hakkında yazılı soru önergesi verdi.

13 ülkede 100’ün üzerinde vaka görülen maymun çiçeği virüsü hakkında Dünya Sağlık Örgütü’nün uyarılarının dikkate alınması gerektiğini belirten Kasap, Covid-19 sürecinde yaşanan aksaklıkların maymun çiçeği virüsünde de yaşanmaması için Sağlık Bakanlığı'nı göreve çağırdı.

"KOCA’NIN AÇIKLAMASI İLE DSÖ'NÜN UYARILARI ÇELİŞİYOR"

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ), 'yaz aylarında düzenlenecek festivaller ve partilerle virüsün Avrupa’da yayılmasının hızlanacağı' uyarısında bulunduğuna dikkat çeken Kasap, "Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 'Müsterih olun' açıklamasıyla DSÖ’nün uyarıları çelişiyor. Hastalık insandan insana bulaşıyor. Avrupa’da hızla yayılıyor ama Sağlık Bakanı sadece 'Müsterih olun' açıklamasıyla yetiniyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değil" dedi.

CHP’li Kasap, Bakan Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na şu soruları sordu:

► DSÖ'nün açıkladığı veriler göz önüne alındığında Türkiye’de maymun çiçeği virüsü görülen vatandaşımız var mıdır?

► Bakanlık olarak maymun çiçeği virüsüne karşı aldığınız önlemler nelerdir?

► DSÖ, 'yaz aylarında düzenlenecek festivaller ve partilerle virüsün Avrupa’da yayılmasının hızlanacağı' uyarısında bulunurken Sağlık Bakanı olarak sizin 'Müsterih olun” açıklaması yapmanız DSÖ'nün uyarısıyla çelişmektedir. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol