birgün

11° PARÇALI BULUTLU

CHP'li Keven: 3 bin 500 TL emekli maaşı alan yurttaşın nasıl ev sahibi olacağı izaha muhtaç

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, sosyal konut projesiyle ilgili “Yozgat Merkez’de ve ilçelerde birkaç yıl önce 300 bin liraya satılan konutların şu an 1 milyon lirayı aşan fiyatlarla satılıyor. Bir ailenin 3+1 ev sahibi olması için 850 bin lira bedel biçildiği TOKİ projesinde ise asgari ücretle çalışan veya 3 bin 500 lira emekli maaşı alan milyonlarca yurttaşın nasıl ev sahibi olacağı izaha muhtaç” dedi.

EKONOMİ 14.09.2022 17:08
CHP'li Keven: 3 bin 500 TL emekli maaşı alan yurttaşın nasıl ev sahibi olacağı izaha muhtaç Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı sosyal konut projesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

KEven, 3+1 ev sahibi olmak için 850 bin lira bedel biçilen TOKİ projesinde Yozgat’ın Aydıncık, Çandır, Çayıralan, Kadışehri, Sarıkaya ve Yerköy ilçelerinin bulunmadığına dikkat çekti.

Keven, “Son yıllarda fahiş oranlarda artan konut satış ve kira bedelleri yurttaşlarımızın belini bükmeye devam ediyor. 3+1 ev sahibi olmak için 850 bin lira bedel biçilen TOKİ projesinde Yozgat’ta 6 ilçenin bulunmayışı ise hemşerilerimizin tepkisine neden oldu. Aydıncık, Çandır, Çayıralan, Kadışehri, Sarıkaya ve Yerköy ilçelerimiz için konut projesi açıklanmamasının sebebi nedir? Bu ilçelerimizde yaşayan hemşerilerimize bir açıklama yapmak zorundasınız" dedi.

“EV FİYATLARI 1 BUÇUK MİLYON LİRAYA ULAŞTI”

"Yozgat merkezde ve ilçelerde birkaç yıl önce 300 bin liraya satılan konutların şu an 1 milyon lirayı aşan fiyatlarla satılıyor. Çünkü malzeme fiyatı ve maliyetler çok hızlı bir şekilde zamlandı. Her hafta yeni bir zamla uyanıyoruz" diyen Kevan şöyle devam etti.

"Ev fiyatları 1 buçuk milyon liraya ulaştı. Bir ailenin 3+1 ev sahibi olması için 850 bin lira bedel biçildiği TOKİ projesinde ise asgari ücretle çalışan veya 3 bin 500 lira emekli maaşı alan milyonlarca yurttaşın nasıl ev sahibi olacağı izaha muhtaç.

Yıllık artacak şekilde aylık 3 bin 187 lira taksit ödemeye başlayacak ve ev teslimine kadar bir de kirasını ödeyecek olan insanlar nasıl ev sahibi olacak? Dar gelirli yurttaşlarımıza başlarını sokacakları bir evi çok görüyorlar. Milletin iktidarında ilk işimiz barınma sorununu ve kira sorununu çözmek olacak. Aile Destekleri Sigortası ile kirasını ödeyecek gücü olmayan yurttaşlarımızın kirasını sosyal devlet ödeyecek.”

(ANKA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol