birgün

25° KAPALI

ÇEVRE 25.08.2019 13:42

CHP’li Kılıç: İhale bina yapsın diye mi inşaat şirketine verildi?

CHP İzmir Milletvekilli Av. Sevda Kılıç, THK’nın tekrar almak istediği yangın söndürme işinin ve uçak kiralama ihalesinin bir mimarlık inşaat şirketine verildiğini belirterek, yaptığı yazılı açıklamada, “Bina yapsın diye mi inşaat şirketine verildi?” diye sordu.

CHP’li Kılıç: İhale bina yapsın diye mi inşaat şirketine verildi?

BİRGÜN İZMİR

CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin son bir ayda 200’den fazla orman yangınıyla mücadele ettiğini vurguladı. Bakanlığın, başka bir ihalede ise THK’nın tekrar almak istediği yangın söndürme işini ve uçak kiralama ihalesini bir mimarlık inşaat şirketine verdiğini dile getiren Av. Kılıç, “Acaba bakanlık ya da AKP iktidarı, başta İzmir olmak üzere birçok yerde yanan yerleri hemen imara açmak ve oralara ucube binalar dikmek için mi ihaleleri mimarlık inşaat firmasına vermiştir? Bu konuyu doğrusu çok merak ediyoruz?” dedi.

CHP’li Av. Kılıç, ihaleye giren şirketin, yangına müdahale sırasında uçuş için saat başına 26 bin TL istediğini, Bakanlığın da bu şirketle 4 bin saat üzerinden anlaşma yaptığını ifade ederek,“Bakanlık acaba THK’nin teklifi yerine, hangi gerekçeyle helikopter şirketinin 34 milyon TL daha pahalı olan teklifini kabul etti?Helikopterlerin yangın söndürmede uçaklara göre daha zayıf kaldığı, bir uçağın söndürme ve su taşıma kapasitesinin helikopterlere oranla 5-6 kat daha fazla olduğu bilinmesine rağmen; THK, uluslararası ödülleri bulunan uzman bir ekiple yıllardır yangınlara müdahale ettiği halde neden devre dışı bırakıldı?” diye konuştu.

BAKANIN AÇIKLAMALARINA YANIT VERDİ

CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, İzmir'in Karabağlar, Seferihisar ve Menderes ilçelerindeki orman yangınlarıyla ilgili açıklamaları hakkındaki görüşlerini de dile getirdi.

“Pakdemirli’nin, “orman teşkilatının yangınla mücadelede dünyada açık arayla lider” olduğunu söylediğini aktaran Av. Kılıç, Bakanın, İzmir yangınında uçakların kullanılmaması konusunda ise “Uçak 4 ton su alıyor, helikopter 2,5 ton su alıyor. Ama uçağın yangına gittiğinde yangını hedeflemesi çok daha zor. Çünkü bu uçakların yangına atış yapması için 120 deniz miliyle yangına yaklaşıyor olması lazım. Helikopter istediği süratle 50-60 mille oralardan geçiyor. Yani yangında, doğru hedefe doğru miktarda atmakla ilgili önemli bir artısı var. THK'de 6 tane uçak var, 3'ünün motoru yok.Türkiye'de bize hizmet verecek bir uçak filosu maalesef bulunmuyor.Biz ‘bir ağaç daha az yansın’ diye mücadele ediyoruz ama insan hayatı da bizim için önemli”

“MOTORU OLMAYAN UÇAKLARLA MI DÜNYA LİDERİ OLACAK?”

Av. Sevda Erdan Kılıç, yazılı açıklamasında şöyle devam etti:

“Türkiye’nin yangınla mücadelede dünyada lider olduğunu söyleyen Sayın Bakan, açıklamasında 6 uçağın 3'ünde motor olmadığını, 3’ünün motorunun da yağ kaçırdığını itiraf etmektedir. Durum böyle iken, acaba Türkiye yangınla mücadelede nasıl lider olmaktadır? Devleti yönetenler, ‘Türkiye savaş uçağı yapacak, uzaya gidecek’ gibi sözler söylemişti. Peki, Türkiye, yağ kaçıran ve motoru olmayan yangın uçaklarıyla mı dünya lideri olacak veya uzaya gidecek? Helikopterlerin yangında hedefe doğru miktarda su atma konusunda önemli bir artısı olduğunu söyleyen Pakdemirli, açıklamasında aynı zamanda kendi sözleri ile de çelişmektedir. Acaba Sayın Bakanın, ‘helikopter 2,5 ton su alırken, uçağın 4 ton su aldığına’ ilişkin sözlerini nereye koymalıyız?

Bekir Pakdemirli, ağaçla birlikte insan hayatının da önemli olduğunu vurgulamaktadır. İnsan hayatının önemli olduğu gerçeğine kimsenin itirazı olamaz. Ama orman personelinin güvenli bulmadığı uçaklar yerine THK’nın güvenli uçakları kiralanarak yangına müdahale edilseydi, insan hayatı da tehlikeye girmemiş olurdu ve İzmirimizi derinden üzen bu yangın da daha kısa sürede söndürülebilirdi. Sorumlu bakan, yangının nasıl daha kısa sürede söndürebileceği konusunda önlemler alacağına dert yanmaktadır. Eğer bakan soruna çare bulamıyorsa, ciğerlerimiz ve hayatımız olan ormanlarımızı korumak için Türkiye Büyük Millet Meclisi devreye girmelidir ve bu konuyu araştırmalıdır.”

Kılıç, İzmir’deki orman yangınlarıyla mücadelede yaşanan yangına geç müdahale edilmesi, bazı yerlerde edilmemesi, yangın uçaklarının devreye girmemesi gibi sorunlar ile teknik yetersizliklerin araştırılması, yangınlarla mücadeleyi daha nitelikli hale getirecek önlemlerin belirlenmesi ve alınması amacıyla Meclis Araştırması Komisyonu kurulmasını talep etti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız