CHP Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Türkiye’nin büyük bir uyuşturucu sorunu ile karşı karşıya olduğunu belirterek, “Geleceğimiz tehlikede. Uyuşturucu bağımlılığı 81 ilimizi sardı. Uyuşturucu baronları korunuyor, gençler zehirleniyor. Aileler çaresiz.” diyerek uyuşturucu ile mücadelede seferberlik çağrısı yaptı.

CHP’li Kılınç: Uyuşturucu ticaretinde, baronlar aşamasından holdingler aşamasına geçildi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) uyuşturucu ile mücadelede yaşanan sorunlarla ilgili basın toplantısı düzenledi.

2 MİLYON BAĞIMLI VAR

“Yayınlanan resmi veriler, alanda karşılaştığımız sorunlar, kentlerimizin kenar mahallelerinde, kent merkezlerindeki meydanlarda, parklarda tanık olduğumuz manzaralar; ailelerin feryatları, ülkemizin çok büyük uyuşturucu sorunu ile karşı karşıya olduğunu göstermektedir“ diyen Kılınç, Türkiye’de yaklaşık 2 milyon madde bağımlısı olduğunu, aileleri ile birlikte en az 10 milyon kişinin uyuşturucu sorununu yakınından hissettiğini kaydederek, “2 milyonu aşkın annenin yüreği her an kan ağlıyor.” dedi.

UYUŞTURUCU 81 İLİ SARDI

Güvenlik birimlerinin resmi verilerine göre alana sürülen uyuşturucu miktarında büyük artış olduğunu ifade eden Kılınç, “81 ilin tamamında uyuşturucu madde kullanımı tespit edilmiş durumdadır. Uyuşturucu kullanımı hızla yayılarak ülkemizin her yanını sarmaktadır” dedi.

Konuşmasında, Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV)’nın yaptığı araştırma verilerine de yer veren Kılınç sözlerini şöyle sürdürdü: Yaşadığım ilçede çok fazla uyuşturucu problemi var diyenlerin oranı yüzde 52. Uyuşturucuya karşı okullarımızın etrafındaki güvenlik kesinlikle yeterli değil diyenlerin oranı ise yüzde 59. Bazı mahallelerde açık alanda toplu uyuşturucu kullanımı manzaraları görülmektedir.

GENÇLER KORUMASIZ, AİLELER ÇARESİZ

Yüksel Mansur Kılınç, Kentlerin sokaklarında, caddelerinde uyuşturucunun pençesinde kıvranan gençlerin durumunun yürek yaktığını belirterek, gençlerin uyuşturucu şebekelerine karşı korumasız, ailelerin çaresiz olduğuna vurgu yaptı.

UYUŞTURUCU TİCARETİNDE BARONLARDAN HOLDİNGLER AŞAMASINA GEÇİLDİ

Uyuşturucu baronlarının, uyuşturucu kartellerinin her zaman siyasi ve bürokratik ilişkilere ihtiyaç duyduğunu ifade eden Kılınç, “Ülkemizde uyuşturucu ticaretinde, baronlar aşamasından holdingler aşamasına geçildi” şeklinde konuşarak son yıllardaki büyük uyuşturucu olaylarını hatırlattı.

“Cennet koylarımızı, limanlarımızı uyuşturucunun transit noktalarına dönüştüren bu olaylar neden çözülememektedir? Tonlarca uyuşturucu kimlere gidecekti? Uluslararası düzeydeki bu uyuşturucu sevkiyatı ağı, ülkemizde kimlere uzanmaktadır?” diye soran Kılınç şöyle konuştu: “Uyuşturucu ticareti yapmaktan tutuklanan bazı kişilerin Cumhurbaşkanı ve İçişleri Bakanı dahil devlet büyükleri ile fotoğrafları çıkmıştır. Sorumluluk noktasındakiler hesap vermeden, kirli ilişkiler temizlenmeden, siyasetin finansmanı, siyasi çıkar mekanizmaları etkili denetime açılmadan, uyuşturucu ve uyuşturucuya bağlı sorunları çözmemiz mümkün görünmemektedir.”

BÜYÜK BİR SEFERBERLİĞE İHTİYAÇ VAR

“İçişleri Bakanı; uyuşturucu sorununa dikkat çeken, ailelerin feryatlarına tercüman olan Sayın Genel Başkanımıza laf yetiştirmekle meşgul olacağına, limanlarımızı, koylarımızı uyuşturucu şebekelerinden temizleyerek görevini yapsın” şeklinde konuşan Yüksel Mansur Kılınç, “Devletin tüm ilgili kurumlarına ve iktidara sesleniyorum. Uyuşturucu sorunu geçlerimizi kayıp kuşaklara dönüştürmeden, toplumsal huzurumuzu ve güvenimizi yok etmeden, Anayasal görevlerinizi yerine getiriniz. Uyuşturucu ile mücadeleyi savsaklamak anayasal suçtur. Uyuşturucu sorunu ile mücadelede güç birliği ve seferberlik gerekiyor. Alarm zilleri çalıyor. TBMM, güç birliği içinde bu mücadelede öncü olmalı” dedi.