birgün

12° AÇIK

GÜNCEL 25.11.2020 13:13

CHP'li Kuşoğlu: Bunlar inanılmaz yolsuzluklar, bakan izah etmeli

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, "Sayıştay söz konusu 97 bulgu üzerinde milyonlarca lira usulsüzlük yapıldığını tespit etmiş. Bunlar inanılmaz usulsüzlükler, yolsuzluklardır. Devlet bu şekilde istismar edilmektedir. Bakan, bulgulara karşı bilgi vermeyerek millet iradesini küçümsemiştir." dedi.

CHP'li Kuşoğlu: Bunlar inanılmaz yolsuzluklar, bakan izah etmeli


CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının Sayıştay tarafından tespit edilen 97 bulgunun izahını yapması gerektiğini söyledi.

Kuşoğlu, Plan ve Bütçe Komisyonunun CHP'li üyeleriyle Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile bağlı kurum ve kuruluşların 2021 yılı bütçesini ele aldıklarını anımsattı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Karayolları Genel Müdürlüğünün 2019 yılı harcamalarının 80 milyar liranın üzerinde olduğunu ifade eden Kuşoğlu, söz konusu Bakanlık ve kurumlara ilişkin Sayıştay raporlarında önemli bulguların yer aldığını söyledi.

Raporlarda Karayolları Genel Müdürlüğü faaliyetleri hakkında 55, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı faaliyetleri hakkında 42 olmak üzere 97 bulgunun yer aldığını belirten Kuşoğlu, bulguların birçoğunda usulsüz ödemelerin tespitinin yapıldığını belirtti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'ndan söz konusu bulguların izah edilmesi yönünde talepte bulunduklarını ancak aradan geçen bir haftaya rağmen bir cevap alamadıklarını dile getiren Kuşoğlu, şunları kaydetti:

"Sayıştay söz konusu 97 bulgu üzerinde milyonlarca lira usulsüzlük yapıldığını tespit etmiş. Bunlar inanılmaz usulsüzlükler, yolsuzluklardır. Devlet bu şekilde istismar edilmektedir. Bakan, bulgulara karşı bilgi vermeyerek millet iradesini küçümsemiştir. Sayın Bakan, burası babanızın çiftliği midir? Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sayıştay tarafından tespit edilen 97 bulgunun izahını yapmalıdır."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız