birgün

18° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 16.05.2021 17:50

CHP'li Murat Bakan: Libya’da kaçırılan Türk işçiler nerede?

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Libya’da kaçırılan Türkiyeli işçiler için, "15 ayı aşkın süredir haber alınamayan işçilerin aileleri sosyal medyadan seslerini duyurmaya çalışıyor. Bu insanlar nerede? En son ne zaman haber alındı? Hayattalar mı? Kamuoyu doğru ve şeffaf bir açıklama bekliyor" dedi.

CHP'li Murat Bakan: Libya’da kaçırılan Türk işçiler nerede?

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Libya’da kaçırılan Türkiyeli yurttaşlar için çağrı yaptı, “Yıllarca terör örgütleri tarafından kaçırılan askerlerimiz, polislerimiz için çağrı yaptık. Nerede olduklarını sorduk, ‘kurtarılmaları için ne bekleniyor’ dedik. Şimdi de Libya’da kaçırılan ve haber alınamayan Türk işçilerle ilgili aynı soruları soruyoruz” dedi.

Libya’da çalışan Türkiyeli işçiler geçen yıl şubat ayında Hafter’e bağlı güçler tarafından tutuklanmıştı. Geçtiğimiz ekim ayında iki işçinin, kurulan diplomasiyle kurtarılarak Türkiye’ye dönmeleri sağlanmıştı. Ancak bugüne kadar kendilerinden hiçbir haber alınamayan Türkiyeli işçiler var ve bu işçilerin aileleri sosyal medyadan seslerini duyurmaya çalışıyor.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, 'Gara Operasyonu'nu hatırlatarak, "2015 yılından beri terör örgütü PKK tarafından alıkonulan 13 asker ve polis, geçtiğimiz şubat ayında PKK tarafından şehit edildi" dedi ve bu kez de Libya’da kaçırılan ve haber alınamayan Türkiyeli işçilerle ilgili çağrı yaptı.

"“Yıllarca terör örgütleri tarafından kaçırılan askerlerimiz, polislerimiz için çağrı yaptık. Nerede olduklarını sorduk, ‘kurtarılmaları için ne bekleniyor’ dedik. Şimdi de Libya’da kaçırılan ve haber alınamayan Türk işçilerle ilgili bir açıklama bekliyoruz" diyen CHP'li Bakan, şunları ifade etti:

"Bir buçuk ay önce yazılı soru önergesi verdik, Dışişleri Bakanı’na ‘Libya’da kaçırılan/alıkonulan, haber alınamayan ve/veya kurtarılması için süreç/diyalog/diplomasi yürütülen kaç Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı var?’ diye sorduk. Hala bir yanıt alamadık. Sanıyoruz, 7 Türk işçi var haber alınamayan. 15 ayı aşkın süredir haber alınamayan işçilerin aileleri sosyal medyadan seslerini duyurmaya çalışıyor. Bu insanlar nerede? En son ne zaman haber alındı? Hayattalar mı? Sağlık durumları nasıl? Kurtarılmaları için ne yapıldı, hangi süreçler yürütülüyor? Öncelikle aileler bu konuda şeffaf bir şekilde bilgilendirilmeli. İnsanlar aylardır perişan… Bizler de sorularımızın yanıtlarını bekliyoruz. Kamuoyu doğru ve şeffaf bir açıklama bekliyor."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol