birgün

17° AÇIK

CHP'li Özel'den İlker Başbuğ açıklaması

CHP Grup Başkanvkili Özgür Özel, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Özel, AKP'li milletvekillerinin İlker Başbuğ'a yönelik suç duyurusuyla ilgili de konuştu

SİYASET 07.02.2020 16:11
CHP'li Özel'den İlker Başbuğ açıklaması
Abone Ol google-news

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AKP'li milletvekillerinin eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ve eski CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek hakkında suç duyurusunda bulunma kararına ilişkin, "Şimdi AKP için bir suç duyurusuyla ayıp örtme, kendi kusurunu gizleme değil özeleştiri yapma, özür dileme zamanıdır" dedi.

Özel, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında gündemdeki bazı konulara dair değerlendirme ve eleştirilerde bulundu.

Toplantı öncesi arkasında yer alan panoya koli bantlarıyla aktaracağı konuya ilişkin belgeleri yapıştıran Özel, Başbuğ'un "FETÖ'nün siyasi ayağına yönelik iddialarına" aradan 10 gün geçtikten sonra suç duyurusunda bulunulacak olmasının dikkat çekici olduğunu söyledi.

Başbuğ'un iddiasında yer alan kanun tasarısındaki önergede imzası olanlardan AKP Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın'ın "İmzamın arkasındayım.", Elitaş'ın ise "CHP'nin haberi olmaması mümkün değil." şeklinde açıklama yaptığını belirten Özel, tasarının TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerine ilişkin video kayıtlarını izlediğini, arşivleri incelediğini ve o dönemki CHP'li yöneticilerin her biriyle görüşerek olayın detaylarını öğrendiğini anlattı.

İLKER BAŞBUĞ NE DEMİŞTİ?

Başbuğ, geçen hafta katıldığı bir canlı yayında yaptığı açıklamada, “FETÖ'nün siyasi ayağı yok dersek gerçeği inkar olur. Bunun yargının çıkarması ve siyasi iradenin ağırlığını koyması lazım. 26 Haziran 2009'da yasalar torba yasa olarak gündeme getiriliyor. Bu TSK ile ilgili bir kanun teklifi. Bu yasa 25 Haziran'ı 26'sına bağlayan gece yarısı oluyor. Bu yasa ile kimsenin haberi yok, biz bundan 26 Haziran sabahı 2009'daki toplantıda haberimiz oluyor. Bahsedilen yasa teklifi askeri şahıslar askeri mahalde işlediği suçlarda dahil özel yetkili mahkemelerde yargılanacak. Bu bir kere anayasaya aykırı. Bu tamamen ne için Dursun Çiçek için. Bu olay medyada ‘AK Parti ile cemaati bitirme planı’ algısı olarak yapıldı. Sivil şahıslar her durumda askeri yerlerde yargılanmaz Özel yetkili mahkemelerde yargılanır. Kayseri'de biz bir olay yakalamıştık Hava İkmal Bölge Komutanlığı'nda astsubay yakaladık. Flaş bellek ayarlıyorlar. Burada sivillerden yardım alıyorlar. 14 Nisan 2009'da 'FETÖ ile mücadele edeceğim' dedim. Bu kanun teklifini kim hazırladı, tamamen FETÖ ile ilgili bu araştırılsın" ifadelerini kullanmıştı.

Özel, "FETÖ'nün siyasi ayağının tartışılmasını CHP'nin istediğini ancak AK Parti ile talimatları yerine getiren MHP'nin kabul etmediğini" belirtti.

Özel, kanun tasarısının AB'ye uyum kapsamında bir değişiklik olarak lanse edildiğini ifade ederek, bu değişikliğin her aşamasına yönelik haberlerin, daha sonradan FETÖ'nün yayın organı olduğu gerekçesiyle kapatılan Cihan Haber Ajansı tarafından dakika dakika servis edildiğine işaret etti. Özel, "FETÖ'nün bu işi santim santim planladığı ve dakika dakika kurguladığı ortada" diye konuştu.

Tasarının o dönemde başbakan olan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bütün bakanların imzasıyla sunulduğunu dile getiren Özel, AKP'nin CHP'yi bu tasarıya ilişkin "AB'ye uyum kapsamında bir değişiklik" olarak bilgilendirdiğini söyledi.

Özel, şöyle devam etti:

"Getirilen yasa tasarısıyla 'Örgüt faaliyeti, uyuşturucu madde imal ve ticareti' suçuna 'Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerini aklama' ekleniyor. CHP buna ne diyecek? 'Evet' diyecek tabii. Destek bu. 'Görüştük, destek verdi.' diyorlar ya ellerindeki propaganda gücüyle yalanı öyle bir doğru gibi anlatıyorlar ki..."

'Bütün AB uyum yasalarına 'evet' oyu vermişiz'

Özgür Özel, Meclis'te söz konusu yasa tasarısıyla getirilen maddeye "iz madde" denildiğine, bu şekilde Genel Kurul'a gelen kanun maddesinin müdahaleye açık olduğuna dikkati çekerek, "AB uyum yasası diye kanun üzerinde Şükrü Elekdağ konuşuyor. Bu kanunun maddelerine geçilirken, maddeleri oylanırken CHP'nin tümüne 'evet' oyu verdiğini kimsenin inkar etmediği bir gerçek. Biz bütün AB uyum yasalarına 'evet' oyu vermişiz" şeklinde konuştu.

Söz konusu tasarı görüşülürken verilen önergeyle askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünün açıldığını vurgulayan Özel, "Mustafa Elitaş, Bekir Bozdağ, Ahmet Aydın ve arkadaşları önerge veriyorlar. Önerge AB'ye uyum yasasıyla ilgili değil. '... hali dahil' ifadesini '...halinde' olarak değiştiriyor önerge. 'Savaş ve sıkı yönetim hallerinde askeri mahkemeler görevde oluyor, onun dışında sivil mahkemelerde İlker Başbuğ ve 125 tane albay, 68 general ve amiral yargılanıyor, içeri atılıyor. Yerlerine FETÖ'cüler yerleşiyor" dedi.

Özel, Meclis kayıtlarından da görülebileceği gibi söz konusu düzenlemeye CHP'nin bir desteği olmadığını, partisinin Anayasa Mahkemesi'ne iptal davası açtığını ve düzenlemenin iptal edildiğini anlattı. Özgür Özel, "AK Parti daha sonra bu değişikliği Anayasa değişikliğine koyar. Bu değişikliğe de CHP 'hayır, AK Parti 'evet' oyu verir." diye konuştu.

Özgür Özel, şu şekilde devam etti:

"Ahmet Aydın 'Ben imzaya sahip çıkıyorum.' diyor. Şimdi o imzaya sahip çıkıyorsanız FETÖ'nün kurduğu kumpasa sahip çıkıyorsunuz. Buna sahip çıkmak, Ergenekon ve Balyoz'a da sahip çıkmaktır. 'AB'ye uyum yasası' diye getirilen ve bilgi verilen bir kanuna CHP'nin destek vereceğini söylemesi başka bir şeydir, buradaki pis FETÖ operasyonuna alet olmak, imza atmak başka bir şeydir, bugün buna destek vermek, sahip çıkmak başka bir şeydir. Onu ayrı konuşacağız."

Özel, bir basın mensubunun, tasarının görüşüldüğü dönemde AKP Grup Başkanvekili olan Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş'ın "Deniz Baykal'ın tasarıdan haberinin olmaması mümkün değil" sözlerini anımsatarak değerlendirmesini sormasına, "Elitaş herkesin yerine de Sayın Baykal'ın yerine de bizim yerimize de konuşuyor. Baykal, bu işten haberlerinin olmadığını açıkça söylüyor. Bu işi bir şeytan, bir FETÖ biliyor. Bir de bu imzayı atanlar biliyorlarsa suçlular, bilmiyorlarsa önergeyi ellerine kim tutuşturmuş bunu açıklasınlar. Önergeye sahip çıkmak, FETÖ şeytanlığına sahip çıkmaktır" yanıtını verdi.

O dönem CHP Grup Başkanvekili olan Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu kanun maddesinin o günkü Genel Kurul toplantısında görüşülmesi için Danışma Kuruluna imza attığını anlatan Özel, "Senin imzan FETÖ'nün operasyon imzası, Kılıçdaroğlu'nun imzası 'bu yasa tasarısını bugün görüşürüz.' imzası. Sen dürüstsen, namusluysan, açıkça biliyorsan, neden Erdoğan bunu yazdı da diğerini yazmadı? Kanunun ilk metnine koyaydı, Meclis'e yolladığında 'biz askerleri sivil mahkemelerde yargılayacağız.' deseydi. Demiyorsan, kumpas kuruyorsun demektir" değerlendirmesinde bulundu.

Özel, "FETÖ'nün siyasi ayağının tartışılmasını CHP'nin istediğini ancak AKP ile talimatları yerine getiren MHP'nin kabul etmediğini" kaydetti.

Askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının yolunu açan düzenleme sonrası 'askerlerin haksız yere hapis cezası aldığını' söyleyen Özel, "Bu insanlar, bunun bir tarafı FETÖ ise bir tarafında sizin olduğunuzu gayet net biliyorlar. Şimdi AKP için bir suç duyurusuyla ayıp örtme, kendi kusurunu gizleme değil özeleştiri yapma, özür dileme zamanıdır" dedi.

CHP'li Özel, 'siyasi ayak' tartışmalarıyla ilgili başka bir soruya da şu yanıtı verdi:

"Siyasi ayak tartışmalarını yapmak isteyen biziz, yaptırmak istemeyenlerin durumu belli. Failiz diyorsanız ayrı mesele, 'FETÖ'nün siyasi ayağı değiliz' diyorsanız o zaman önergeyi kim verdiyse onu söyleyin, onun üstünden gidelim. Sizi suçlayan yok, elbette kusurlarınız var. Kusur, aldatılıp oyuna gelmek mi, FETÖ'nün şeytani operasyonunun parçası olmak mı? Mustafa Elitaş, Erdoğan'ı bu önergeye ikna eden kişiyse, nasıl ikna ettiğini, kimlerden ne bilgiler geldiğini söyleyecek. Şunu da söyleyebilirler, 'Biz hep beraber biliyorduk, bilerek ve isteyerek yaptık. Yaptık ki askerleri sivil mahkemelerde yargılayalım, Balyoz ve Ergenekon'da Atatürkçü subayları toplayalım.' Bu da bir tercih. Bu ikisinin dışında bir pozisyon yok. Elitaş'ın söylediği her söz, kendisini veya birilerini aklayayım derken gerçekleri çarpıtmadır."

BAŞKENTGAZ'IN KIZILAY'A BAĞIŞI

CHP'li Özel, Başkentgaz'ın sahibi Torunlar GYO'nun Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Torun'un "Biz Kızılay veya Ensar olsun hangisine yaparsak yapalım, matrahtan indireceğimiz kısım aynı" şeklindeki ifadesinin gerçeği yansıtmadığını, şirketin daha sonraki yıllara ait vergi matrahı bulunmasına rağmen, bağış yaptığı 2017 yılına ait vergi matrahı olmadığını söyledi.

Şirkete ait vergi levhasının fotoğrafını da basın mensuplarına gösteren Özel, "Neden Kızılay? Vergi kaçırmak içindi. Üstünü bütün AKP örtmeye uğraştı" ifadesini kullandı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol