birgün

0° HAFİF KAR YAĞIŞLI

CHP'li Özel'den, Saray'daki başörtüsü toplantısına katılan Şentop'a tepki

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un başörtüsüyle ilgili anayasa değişikliği teklifine dair Saray’da yapılan toplantıya katılarak tarafsızlığını ortadan kaldırdığını söyledi. Özel, “Gerçekten artık nasıl güveneceğiz, nasıl onun yönettiği bir Meclis’te görev yapabileceğiz” diye sordu.

SİYASET 08.12.2022 16:34
CHP'li Özel'den, Saray'daki başörtüsü toplantısına katılan Şentop'a tepki
Abone Ol google-news

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, dün AKP’nin başörtüsüyle ilgili anayasa değişiklik teklifine ilişkin Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlenen toplantıya Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un da katılmasını “Meclis Başkanı bu tutumu ile tarafsızlığını tamamen ortadan kaldırmıştır. Gerçekten artık nasıl güveneceğiz, nasıl onun yönettiği bir Meclis’te görev yapabileceğiz. Hepimiz açısından sıkıntı” diye eleştirdi.

TBMM Genel Kurulu’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2021 Yılı Kesin Hesap Kanun Teklifleri ile 2023 Yılı Bütçe Kanun Teklifleri görüşülüyor.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanlığında dün yapılan AKP’nin başörtüsüyle ilgili anayasa çalışmasına TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un da katılmasını eleştirdi. Özel, yerinden söz alarak Şentop’a dair şu ifadeleri kullandı:

“Adalet ve Kalkınma Partisi’nin hazırladığı, geçtiğimiz günlerde imzaya açtığı anayasa teklifi üzerinde toplantı. Cumhurbaşkanı orada, grup başkanvekili orada, bakanlar var ama bir de Meclis Başkanı var. Anayasa değişikliği teklifi Adalet ve Kalkınma Partisi’nin hazırladığı bir teklif. Zaten bakanların filan olması anayasaya aykırı da Meclis Başkanı gibi bir tarafsızlık makamı nasıl oluyor da gidip bir partinin anayasa çalışmasına katılıyor. Meclis Başkanı bu tutumu ile tarafsızlığını tamamen ortadan kaldırmıştır. Gerçekten artık nasıl güveneceğiz, nasıl onun yönettiği bir Meclis’te görev yapabileceğiz. Hepimiz açısından sıkıntı. Ayrıca yapılan iş o kadar da tuhaf bir duruma evrildi ki, mümkün mertebe bütün AK Partili arkadaşları takip etmeye çalışıyorum, Sayın Fatma Aksal geçen gün Tweet attı. Anayasa değişikliğimizi grupta imzaladım diye. Değişiklik teklifini gazeteciler ve biz merak ediyoruz. Diyorlar ki ‘Henüz metin yok’. Metinsiz imzalar mı atılıyor, Fatma Aksal’a da sormak lazım, AK Parti grubuna sormak lazım. Fatma Aksal’ın imzaladığı metin dün nasıl müzakereye açılıyor, orada tarafsız Meclis Başkanının ne işi var? Neresinden tutacağını bilemediğimiz tam bir hukuksuzluk hali, parti devleti, devleti tahakküm altına almış parti görüntüsü.”

(ANKA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol