birgün

12° PARÇALI BULUTLU

CHP'li Özel: Sosyal konut projesinden yoksulların yararlanması mümkün değil

Sosyal konut projesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP'li Özgür Özel, "Birileri yararlanıyorsa iyidir, kim yararlanıyorsa yararlansın. Bu projeden ezilenlerin, yoksulların, evsizlerin yararlanması mümkün değil" ifadelerini kullandı.

GÜNCEL 14.09.2022 18:48
CHP'li Özel: Sosyal konut projesinden yoksulların yararlanması mümkün değil
Abone Ol google-news

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı sosyal konut projesine ilişkin, "Bu projeden ezilenlerin, yoksulların, evsizlerin yararlanması mümkün değil" dedi.

Özel, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, sosyal konut projesinin dün açıklandığını ve AKP'nin 20 yıldır iktidarda olduğunu anımsatarak insanların ev, araba alamayacak duruma geldiğini kaydetti.

Projeye katılacak vatandaşların evlerin peşinatını ve aylık taksitini ödemekte zorlanacağını belirten Özel, "Bu proje olmalı mı? Hiç olmamasından iyidir. Neden? Birileri yararlanıyorsa iyidir, kim yararlanıyorsa yararlansın. Bu projeden ezilenlerin, yoksulların, evsizlerin yararlanması mümkün değil" dedi.

Açıklanan fiyat lisesine de değinen Özel, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) yaptığı sosyal konutların fiyatının geçen yıla göre bu yıl yaklaşık iki kat arttığını söyledi.

Projeye başvuru koşulları ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un kendisine yönelik açıklamasını eleştiren Özel, "Sayın Kurum çıksın bir özür dilesin. Geçen hafta biz bu işin sıkıntılı olduğunu ve çözümün başka yerlerde olduğunu söylemiştik. 4 gün sabrettik, 60 bin lira para, 3 bin lira aylık ödeme ve 6 ayda bir bu ödemelere zam geleceğini ilan eden bir iktidar ile karşı karşıyayız" ifadesini kullandı.

"2 SENE SONRA EVLERİ BİZ TESLİM EDECEĞİZ"

Sayıştay'ın TOKİ'yi denetlediğini belirterek TOKİ'ye ilişkin raporlara değinen Özel, TOKİ'nin yaptığı konutları geç teslim ettiğini ve bu nedenle tazminat davalarında çok büyük artış olduğunu, kötü malzeme kullandığını, tedarikçilere ödeme yapmadığını, taşeronlarını mağdur ettiğini ifade etti.

Özel, "AK Parti, ucuz ev diye vereceklerini kalitesiz, kötü ve zamanında vermedi. Bu seferki sınavdan bunlar yine kalır ama bunda iyi bir taraf var, 7 ay sonra kontrol el değiştiriyor. Yani TOKİ'den ev alacak olan vatandaş 'Ben bu daireyi almamayım mı?' dersen, al kardeşim çünkü 2 sene sonra evleri biz teslim edeceğiz. Gelip bu işleri de temizlemek yine bize düşecek" diye konuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol