birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 13.07.2021 10:40

CHP'li Özgür Özel, Somalı madenciler için yasal düzenleme önerdi

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Uyar Madencilik mağdurlarının beklentisini karşılamak amacıyla TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba kanun teklifine bir madde eklenmesini talep etti.

CHP'li Özgür Özel, Somalı madenciler için yasal düzenleme önerdi

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, geçtiğimiz hafta haklarını aramak için geldikleri Ankara’dan dönüş yolunda iki maden işçinin yaşamını yitirdiğini anımsatarak, Uyar Madencilik mağdurlarının beklentisini karşılamak amacıyla TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba kanun teklifine bir madde eklenmesini talep etti. Özel, “Madem Meclis gündemine hâkimdir, madem kimseden talimat almıyoruz, madem vicdanınıza göre karar veriyoruz; tam zamanıdır, gerçekten bu acılı ailelerin de yüreğine ve arkadaşlarının yüreğine bir nebze su serpmiş olalım” dedi.

Torba yasa üzerindeki görüşmelerin sürdüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda söz alan Özel, Uyar Madencilik mağdurlarının bu komisyondan büyük beklentileri olduğunu söyledi.

Özel “Anayasa’nın 168’inci maddesi ortada duruyor. 168’inci madde diyor ki: Madenler devletindir. Ancak, işte, çeşitli yöntemlerle biz bu madenlerin işletmelerini devredebiliyoruz; bunun adına bazen redevans deniyor, bazen hizmet alım sözleşmesi deniyor. Tabii, iş kömür madeni olunca, hani belli bir süreliğine ver-işlet falan ama adam geliyor cevheri, madeni alıyor çıkıyor, artık, maden kalmıyor" dedi.

Özel şöyle devam etti:

"Mahkeme kararları da diyor ki: Eğer bir madenci alacağını şirketten alamadıysa bu konuda devlet müteselsilen sorumludur çünkü esas sahibi odur işin, o vermediyse onun vermesi lazım. Böyle kararlar dayanarak birçok yerde de haklar alındı, ancak Uyar Madencilik diye bir şirket bir hileli iflas yaptı, bir oyalama yaptı, onu yaptı, bunu yaptı derken iş uzadı uzadı uzadı ve bir de böyle bir kamuoyu yoktu o zamanlar bu kadar, Soma maden faciasından da işte, herhâlde bir on ay önce falan da maden kapandı, sahibi de kaçtı.”

Özel, “Eski Türkiye denen yerde Zonguldak'tan on binlerce madenci hak aramak için çıkıp Ankara'ya gelebiliyordu, bu ileri demokrasi yeni Türkiye'de 40 madenci Başkente giremiyor. Bunu Ak Partili arkadaşlarım gece yatağa yattıklarında bir düşünsün. Hani demokrasiyi ileri götürdük ya, 15 bin madenci Zonguldak'tan gelirdi 40 madenciyi sokmayız. Neden? Nedeni yok, sokmayız” diye konuştu.

Özel, “Sizden ricamız 3 tane önergemiz var, önergeler teknik olarak hazırlandı, kimseyi dışarıda bırakmıyor. Bunun emsal teşkil etmeyecek önlemini de siz alın… Madem Meclis gündemine hâkimdir, madem kimseden talimat almıyoruz, madem vicdanınıza göre karar veriyoruz; tam zamanıdır, gerçekten bu acılı ailelerin de yüreğine ve arkadaşlarının yüreğine bir nebze su serpmiş olalım” ifadesini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol