birgün

13° PARÇALI BULUTLU

CHP'li Özkoç: Saldırıyı yapanlar Kılıçdaroğlu'nu öldürme kastıyla hareket etti

CHP'li Engin Özkoç, Kemal Kılıçdaroğlu'na 2019 yılında Çubuk'ta yapılan saldırıya ilişkin, "Örgütlü bir linç girişimi olduğu ortaya çıkmıştır" dedi. Özkoç, saldırıyı yapanların Kılıçdaroğlu'nu öldürme kastıyla hareket ettiklerini ifade etti.

SİYASET 30.11.2020 14:44
CHP'li Özkoç: Saldırıyı yapanlar Kılıçdaroğlu'nu öldürme kastıyla hareket etti
Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Özkoç, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na yönelik Piyade Sözleşmeli Er Yener Kırıkcı'nın 21 Nisan 2019'da Çubuk'un Akkuzulu Mahallesi'ndeki cenaze töreninde yaşanan saldırıya ilişkin davanın görüldüğü Çubuk Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yaptı.

Kılıçdaroğlu'na "örgütlü bir linç girişiminde bulunulduğunu" söyleyen Özkoç, "Bu girişim bizim yaptığımız incelemeler, bilirkişi tutanaklarına göre ve orada yapılan kamera kayıtları incelendiğinde örgütlü bir linç girişimi olduğu ortaya çıkmıştır" ifadelerini kullandı.

"Her şehit cenazesine katıldıklarını şehit Kırıkcı'nın cenazesine katılmak için de gerekli makamlara bilgilendirme yapıldığını" dile getiren Özkoç, Kılıçdaroğlu'nun cenaze töreninin yapıldığı alana girişinden sonra bölgede bulunan su deposu üzerinde bir grup insanın halkı galeyana getirmek için hazırlık yaptığını belirtti.

"KILIÇDAROĞLU PROTESTOCULARIN BULUNDUĞU ALANA İTİLDİ"

Cenaze namazı için saf tutulmasının ardından protestoların başlatıldığını belirten Özkoç, "şehidin naaşının top arabasına alınmasından sonra Kılıçdaroğlu'nun protestocuların bulunduğu alana doğru itildiğini" ifade etti.

Kılıçdaroğlu'nun aracına yönelmesinden sonra bazı siyasi işaretler kullanan kişilerce önünün kesildiğini ve fiili saldırıda bulunulduğunu bildiren Özkoç, Kılıçdaroğlu ile beraber hareket eden genel başkan yardımcılarından birinin de bu saldırıda iki kaburgasının kırıldığını ifade etti.

chp-li-ozkoc-cubuk-taki-saldirinin-ardinda-siyasi-irade-bulunuyor-811278-1.
Fotoğraf: CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç

"SALDIRIYI YAPANLAR ÖLDÜRME KASTIYLA HAREKET ETTİ"

Saldırıyı yapanların Kılıçdaroğlu'nu öldürme kastıyla hareket ettiklerini vurgulayan Özkoç, şöyle konuştu:

"Bu şahısların birbirleriyle irtibatlı olduğu, belirli sloganlar attığı, genel başkanı öldürmek kastıyla linç girişiminde bulundukları kayıtlarda. 'Öldürün onu, buradan çıkartmayın, ona vurun", sığındığı eve ulaştığındaysa camları kırarak, 'Evi ateşe verin' diyerek bizzat öldürmeye teşebbüs kastıyla hareket ettikleri açık olarak kamera kayıtlarından tespit edilmiştir."

Kılıçdaroğlu'nun mahsur kaldığı evde bir saati aşkın zaman zarfında güvenliğinin sağlanamadığını belirten Özkoç, ölüm tehdidiyle karşı karşıya kalındığını aktardı.

"JANDARMA VE POLİS GEREKEN ÖNLEMLERİ ALMADI"

Kılıçdaroğlu ve beraberindekilerin bölgeden ayrılırken de araçlarının taşlandığını söyleyen Özkoç, jandarma ve polisin gereken önlemleri almadığını ifade etti.

Yaşananlara ilişkin açılan davada sanıkların "düşük fiillerden" yargılandığına dikkati çeken Engin Özkoç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu kişilerin bugün 36 kişi reşit, 10 kişi suça teşvik edilmiş ve kullanılmış çocuk olduğu ortaya çıkmıştır. Bu kişilerin 'adam öldürmeye tam teşebbüsten', 'hürriyeti kısıtlamaktan', 'halkı kin ve nefret duygularına doğru kışkırtmaktan' yargılanmaları gerektiği halde Çubuk Cumhuriyet Başsavcılığı bununla ilgili bir işlem başlatmamış ve daha düşük fiillerden yargılama başlatılmıştır."

"SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK"

Sanıklara isnat edilen suçlamalarla ilgili dönemin Çubuk Cumhuriyet Başsavcısı, güvenlikten sorumlu tümen komutanı, Ankara Emniyet Müdürü ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında suç duyurusunda bulunduklarını vurgulayan Özkoç, yaşanan olaylara ilişkin bir rapor hazırlayarak kamuoyunu bilgilendirdiklerini anımsattı.

"ADALETİ TÜRKİYE İÇİN İSTİYORUZ"

Saldırı olayının ardında siyasi iradenin bulunduğunu belirten Özkoç, Kılıçdaroğlu'na yumruk attığı belirtilen Osman Sarıgün'ün de AKP üyesi olduğunun altını çizdi ve parti tarafından hakkında işlem yapılıp yapılmadığının tespit edilmediğini anlattı.

Özkoç, yaşanan olayda sorumlu olanların yargılanması gerektiğini belirterek, "Bunun içerisinde bulunan her türlü kişinin yargının karşısında hesap vermesi gerekmektedir" dedi.

İşlenen suçlar bakımından yargılama yapan Çubuk 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nin yetkisiz olduğunu kaydeden Özkoç, "Az önce Genel Başkanımızın avukatı Celal Çelik bu mahkemenin yetkisiz olduğunu, işlenen suçların bu mahkeme tarafından değil ağır ceza mahkemesi tarafından görülmesi gerektiğini ifade etmiştir. Biz de bu ifadenin arkasında duruyoruz. Ama Türkiye buradaki gerçekleri ortaya çıkartmadan asla özgür, adaletli bir ülke olamaz" diye konuştu.

Hiçbir kimsenin ölümle tehdit edilemeyeceğini vurgulayan Engin Özkoç, "Cumhuriyet Halk Partisi olarak, kendimiz için istediğimiz adaleti Türkiye için istiyoruz, bütün insanlar için istiyoruz. Bunun için de mücadeleye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Özkoç'un açıklamasının ardından bölgede bulunan partililer, "Hak, hukuk, adalet." sloganları attı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol