birgün

18° AÇIK

CHP'li Özkoç'tan 'Kaftancıoğlu' açıklaması: Bağımsız bir yargı olsa kararın onanması mümkün değil

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Yargıtay'ın CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na verilen mahkumiyet kararını onamasına ilişkin, "Hukuksuz bir şekilde hem elinden siyaset yapma hakkı alınıyor hem de özgürlüğü kısıtlanıyor." dedi.

SİYASET 12.05.2022 18:20
CHP'li Özkoç'tan 'Kaftancıoğlu' açıklaması: Bağımsız bir yargı olsa kararın onanması mümkün değil
Abone Ol google-news

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Yargıtay'ın, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na verilen mahkumiyet kararını onamasına ilişkin Mecliste gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kararla ilgili resmi yazının yayımlanmasını beklediklerini kaydeden Özkoç, "Bir kadın siyasetçi, üstelik de İstanbul gibi 16 milyon nüfusu olan bir ilin İl Başkanı olan bir kadın siyasetçi. Hukuksuz bir şekilde hem elinden siyaset yapma hakkı alınıyor hem de özgürlüğü kısıtlanıyor. Türkiye'de normalde bağımsız bir yargı sistemi olsa asla böyle bir kararın onanması mümkün değil" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun isteği doğrultusunda, partisinin milletvekillerinin İstanbul'a hareket ettiğini belirten Özkoç, "Milletvekili arkadaşlarımızdan 25'e yakınını TBMM Genel Kurulu'nda tutuyoruz. Diğer arkadaşlarımız İstanbul'a hareket ettiler, Genel Başkanımızın isteği doğrultusunda. Sayın Genel Başkanımız da İstanbul'a hareket etti." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimlere 1 yıl kala muhalefete büyük bir baskı uygulama kararlılığı içinde hareket ettiğini ifade eden Özkoç, yaptıkları açıklamaları yayımlayan televizyon kuruluşlarına da ceza yağdırıldığını belirtti.

Özkoç, ne yapılırsa yapılsın engellenemeyeceklerini ifade ederek, "Millet ittifakı kararlı bir şekilde yoluna devam edecek. Hücrelere atılan arkadaşlarımız, dışarıdaki arkadaşlarımızın mücadelesini bekleyecekler. Bir gün o hücrenin kapıları özgürlüğe açılacak, Türkiye'de yasalar bir kişinin iki dudağı arasında değil adil mahkemelerle görülmeye başlayacak. O güne kadar mücadelemiz sürecek." diye konuştu.

Kaftancıoğlu'nun cezaevine girip girmeyeceği de sorulan Özkoç, bazı davaların bozulduğunu, cezaevinde yatabileceğini ancak hukukçuların bunu netleştirmek için kararı incelediğini belirtti.

Özkoç, "Belki özgürlüğü de kısıtlanacak. Hayatı bundan sonra farklı bir hayat olacak. Ne için? Konuştuğu için. Ne için? Eleştirdiği için. Biz kararlıyız, mücadelemize devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun