birgün

16° PARÇALI BULUTLU

CHP'li Öztrak: Borsa İstanbul’da yaşananlar çok büyük bir skandaldır

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin 11 Eylül'de attığı tweetlerden sonra borsanın tepetaklak aşağıya gittiğini söyledi. Borsa İstanbul'da yaşananların çok büyük bir skandal olduğunu belirten Öztrak, manipülasyonların ciddi bir soruşturmadan geçeceğini vurguladı.

EKONOMİ 18.09.2022 14:15
CHP'li Öztrak: Borsa İstanbul’da yaşananlar çok büyük bir skandaldır
Abone Ol google-news

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Borsa İstanbul’da yapılan manipülasyonlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Bizzat Nebati Bakan, Borsadaki yükselişle övünürken, küçük yatırımcılara kâğıt boşaltmak isteyen manipülatörlerin ekmeğine yağ sürdü" diyen Öztrak, "Bakan, Bakanlığını bıraktı. Fon yöneticiliğine soyundu. 11 Eylül’de attığı tweetlerden hemen sonra, Borsa tepetaklak aşağıya gitmeye başladı" ifadelerini kullandı.

Öztran açıklamasında, "Nebati Bakanın küçük yatırımcıya "Borsaya gel gel" yapmasının hemen ardından, bu hisselerde yüzde 34’e varan kayıplar yaşandı. Son bir ayda özellikle kamu bankaları ve mali endeks özelinde Borsa İstanbul’da yaşananlar çok büyük bir skandaldır" dedi.

Borsa İstanbul'daki manipülasyonların ciddi bir soruşturmadan geçeceğini belirten Öztrak, "Yapılanlar kimsenin yanına kâr kalmayacak" ifadelerini kullandı.

Faik Öztrak'ın Twitter hesabından yaptığı açıklamalar şöyle:

1) “Faiz sebep, enflasyon sonuç” safsatası en çok kime yaradı? Elbette faiz lobilerine ve yandaş batık-zombi şirketlere. Milletin parası, tasarrufları pul edilirken; Bankalar ve batık yandaş şirketler abat edildi.

2) Bankaların karı son bir yılda 5’e katlandı. Geçtiğimiz yılın Temmuz’unda 40,2 milyar TL olan bankaların net karı, bu yılın aynı ayında 207,9 milyar TL’ye çıktı.

3) Yüksek enflasyon sadece milletin satın alma gücünü ezmekle kalmadı. Az sayıda tasarruf sahibinin dişinden tırnağından artırdığını da ezdi geçti. Konut alabilen konuta koştu. Konut fiyatları uçtu. Milletimizin ev alma hayalini bile çaldılar.

4) Milletin elindeki avucundakine göz diken bu yönetim, milletten aldı, yandaşlarını ve faiz lobilerini abat etti. Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir servet transferine imza attı. Milletin alın terini, emeğini yılların çabasını bile isteye enflasyona ezdirdi.

5) Hatalı ekonomi politikalarıyla milletin tasarruflarını enflasyona ezdirenler bununla da kalmadı. Borsa İstanbul’u milletin soyulduğu bir Gazinoya çevirdiler. Borsadaki manipülasyonlara sadece seyirci kalmadılar, bir de manipülasyonlara su taşıdılar.

6) Bizzat Nebati Bakan, Borsadaki yükselişle övünürken, küçük yatırımcılara kâğıt boşaltmak isteyen manipülatörlerin ekmeğine yağ sürdü. Bakan, Bakanlığını bıraktı. Fon yöneticiliğine soyundu. 11 Eylül’de attığı tweetlerden hemen sonra, Borsa tepetaklak aşağıya gitmeye başladı.

7) Özellikle bazı kamu bankalarının hisselerindeki fiyat hareketleri anormal ötesi. Peki bu bankalar kiminle ilgili? Elbette Nebati Bakan ile. Nebati Bakanın küçük yatırımcıya "Borsaya gel gel" yapmasının hemen ardından, bu hisselerde yüzde 34’e varan kayıplar yaşandı.

8) Son bir ayda özellikle kamu bankaları ve mali endeks özelinde Borsa İstanbul’da yaşananlar çok büyük bir skandaldır. Tasarruflarını yüksek enflasyondan korumak için çaresizce adres arayan küçük yatırımcılar bir kez daha silkelenmiştir.

9) Küçük yatırımcıları korumakla görevli Sermaye Piyasası Kurulu, millet silkelenirken ne yapmıştır? Hiç. Ne yazık ki tuzun koktuğu günlerden geçiyoruz. Ama artık az kaldı.

10) Başta Borsa İstanbul'da küçük yatırımcıları silkeleyen ve himaye gören bu manipülasyonlar ciddi bir soruşturmadan geçecek. Yapılanlar kimsenin yanına kar kalmayacak."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun