birgün

20° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 21.09.2020 16:19

CHP'li Öztrak'tan Bahçeli'ye: Sarayın bekçisi TTB'yi linç etmeye uğraşıyor

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Türk Tabipler Birliği'ni hedef alan açıklamalarına tepki gösterdi. Öztrak,"Sarayın bekçisi almış eline ipini, 'Asalım da asalım' diye Türk Tabipleri Birliği’ni linç etmeye uğraşıyor" dedi.

CHP'li Öztrak'tan Bahçeli'ye: Sarayın bekçisi TTB'yi linç etmeye uğraşıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) sonrası açıklama yapan Faik Öztrak, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan koronavirüs vaka sayılarında çelişkiler olduğunu belirtti. Öztrak, eylül ayının ilk günlerine göre ağır hasta sayısının yüzde 35 arttığına dikkat, çekerek "Yoğun bakım doluluk oranımız nasıl düşüyor?" diye sordu.

Sağlık Bakanlığı'nın yeni bir veri akış stratejisi oluşturması belirten Öztrak, şunları söyledi:

"AĞIRHASTA ARTARKEN YOĞUN BAKIM DOLULUK ORANIMIZ NASIL DÜŞÜYOR?"

"Salgınla ilgili açıklanan verilerin bir kısmı artık açıklanmazken, verilerde matematikle açıklamakta güçlük çektiğimiz bazı hususlar da dikkati çekiyor. Yoğun bakım ve entübe edilen hasta sayıları nedense artık açıklanmıyor. Eylül’ün ilk günlerinde Sayın Bakan, 'Yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 68' demişti. O günlerde ağır hasta sayımız ise 1.076 idi. Bugün ağır hasta sayımız 1.456. Ve Sağlık Bakanı 'Yoğun bakımda doluluk oranımız yüzde 66' diyor. Çok kısa sürede ağır hasta sayısı yüzde 35 artarken, yoğun bakım doluluk oranımız nasıl düşüyor?

"MEVCUT DOLULUK ORANLARIYLA KIŞ AYLARINDA NE YAPACAĞIZ"

Yine bu yüzde 66 doluluk oranı, sadece yetişkin yoğun bakım yatak sayılarını mı kapsıyor? Yoksa yeni doğan yoğun bakım yatak sayıları da bu hesaba dâhil ediliyor mu? Türkiye’de yoğun bakım yatak sayılarının yaklaşık üçte biri yeni doğan bebekler için. Salgınla mücadelede, yeni doğan yoğun bakım odaları kullanılamayacağına göre, mevcut doluluk oranlarıyla kış aylarında ne yapacağız? Bu ve buna benzer soruların açıklığa kavuşturulması gerekiyor.

ERDOĞAN VE BAHÇELİ'YE TEPKİ

Tavsiyemiz yeni bir veri akış stratejisi oluşturulmasıdır. Bu verilerin bilimsel çalışmalara ve kamuoyu denetimine açık olmasıdır. Salgınla mücadelede ciddiyeti artırmamız gerektiği çok açık. Ama bakıyoruz, ülkeyi yöneten saray koalisyonu bu ciddiyetten çok uzak. Saray koalisyonun başı, salgın nedeniyle sadece halkı suçlarken, sarayın bekçisi de almış eline ipini, “Asalım da asalım” diye, Türk Tabipleri Birliği’ni linç etmeye uğraşıyor. Tüm dünya salgınla mücadele ediyor. Bunlar ise salgınla mücadele eden doktorlarımızla mücadele ediyor. Bu nasıl bir akıldır? Bu nasıl bir mantıktır?"

(ANKA)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız