birgün

22° AÇIK

GÜNCEL 03.02.2020 17:58

CHP'li Öztrak, TÜRKEN Vakfı'nın mali kayıtlarını paylaştı

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Ensar Vakfı'nın 'Manhattan'a yurt inşaatı için 8 milyon dolar aktardığını' söylediği TÜRKEN Vakfı'yla ilgili ABD Maliye Bakanlığı'ndan alınan mali kayıtları paylaştı. Öztrak, "Anlaşılan bu 8 milyon dolar da bir yerlerde yandı bitti kül oldu" dedi

CHP'li Öztrak, TÜRKEN Vakfı'nın mali kayıtlarını paylaştı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) sözcüsü Faik Öztrak, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında Başkent Gaz A.Ş'nin Kızılay'a aktardığı 8 milyon dolar bağışa ve Ensar Vakfı'nın konuyla ilgili açıklamalarına değindi. Başkent Gaz A.Ş.’nin Kızılay Genel Müdürlüğü’ne Ensar Vakfı’na 8 milyon dolar bağış yaptığının ortaya çıkmasıyla, Ensar Vakfı açıklamasında bu paranın TÜRKEN Vakfı'nın Manhattan'daki gökdelen-yurt projesine aktarıldığını belirtmişti. CHP sözcüsü Öztrak ise TÜRKEN Vakfı’nın 2017 Haziran ile 2018 Haziran aylarındaki mali kayıtlarını kamuoyuyla paylaştı.

Cumhuriyet'in aktardığına göre Öztrak, "2017’de 8 milyon dolar büyüklüğünde TÜRKEN Vakfı’na bir para transferi gözükmüyor. ABD Hazine Bakanlığı’nın bize vermiş olduğu bilgiler içinde. 2018 yılının Haziran ayına kadar da böyle bir para transferi TÜRKEN Vakfı’na yapılmamış. Ne kadar para transferi yapılmış bu dönemde? 1 buçuk milyon dolar" dedi.

"8 MİLYON DOLAR YANDI BİTTİ KÜL OLDU"

Öztrak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Manzaraya bakınca insanın aklına saraya oturan kibirli adamın çok da iyi bildiği şu meşhur tekerleme geliyor: Kara kedi nerede ağaca çıktı. Ağaç nerede? Balta kesti. Balta nerede? Suya düştü. Su nerede? İnek içti. İnek nerede? Dağa kaçtı. Dağ nerede? Yandı bitti kül oldu. Anlaşılan bu 8 milyon dolar da bir yerlerde yandı bitti kül oldu. Dünyanın en pahalı şirketlerinden birinde dünyanın en lüks semtlerinden birinde, Manhattan’ın göbeğinde adına yurt denilen bu gökdelen-saray kime yapılıyor? Burada yoksa birilerinin, vakıfların, şunların bunların paraları mı aklanıp paklanıyor? Özelleştirmeden ucuza kapatılan ardından da olağandışı imtiyaz tanınan bir şirket, fakir fukaranın kullandığı doğal gaz fiyatlarında indirim yapmak yerine milletin sırtına yüklediği yüksek gaz faturalarıyla elde ettiği kardan Erdoğan ailesinin vakfına bir sürü dolambaçlı yoldan bağış yapıyor. Kızılay da bu işte paravan olarak kullanılıyor. Çok açık söyleyeyim. Kızılay’ın ve devletin üzerinde bu bağış işinin şerefiyeti değil ama şaibesi kalmıştır. Bu pilav daha çok su kaldırır."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız