birgün

20° PARÇALI AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 03.05.2021 21:27

CHP'li Öztunç: Cengiz İnşaat'ın şantiyesinde koronavirüs olanlar sisteme girilmiyor

CHP'li Ali Öztunç, Cengiz İnşaat'ın Maçka şantiyesindeki çalışma koşullarını gündeme taşıdı: İşçiler koronavirüs olunca sisteme girilmiyor...

CHP'li Öztunç: Cengiz İnşaat'ın şantiyesinde koronavirüs olanlar sisteme girilmiyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Maraş Milletvekili Ali Öztunç, Cengiz İnşaat'ın şantiyesindeki çalışma koşullarına ait çarpıcı iddiaları dile getirdi.

Öztunç'un dile getirdiklerine göre Cengiz İnşaat'ın Maçka şantiyesinde işçiler Pazar günleri de dahil olmak üzere günde 12 saat çalıştırılıyor, koronavirüs olduklarında diğer işçilerin temaslı sayılmaması için kayda geçirilmiyor.

Öztunç, fotoğraflara da yer verdiği açıklamalarında şunları dile getirdi:

"Bu görüntüler Cengiz İnşaatın Maçka şantiyesinden. Emekçiler 1 ay boyunca, 8 saat ücreti üzerinden, Pazar günleri dahil günde 12 saat çalışıyor. Ayda sadece 2 gün izin kullanıyorlar. Cengiz İnşaat sadece doğayı katletmekle kalmıyor, işçinin alın terini de sömürüyor. Üstelik fotoğraftaki kardeşlerimiz sadece şantiyede kalanlar, bir bu kadar da evine gidip gelen var. Şantiyede kalanlar evine gitmek istediğinde seyahat yasağı var diye gidemiyor. Covid olanların isimleri de sisteme girmiyormuş, diğer işçiler temaslı sayılıp iş durmasın diye. Bu insanlar bu işsizlik döneminde evine ekmek götürmek için buna razı oluyor. Yazıktır, günahtır, ayıptır. Siz nerede duracaksınız, ne zaman doyacaksınız?"

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol