birgün

11° PARÇALI AZ BULUTLU

CHP'li Salıcı: Daha demokratik, hakların ön plana çıktığı bir anayasaya ihtiyaç var

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Altılı Masa’nın 28 Kasım’da açıklayacağı anayasa değişikliği çalışmasına ilişkin, "Daha demokratik, hakların ön plana çıktığı bir anayasaya ihtiyaç var. Özgürlüklerin baskılandığı, güvenlik siyasetinin devam ettirildiği, en azından ruhuyla devam ettirildiği bir anayasaya ihtiyaç yok” dedi.

SİYASET 25.11.2022 11:11
CHP'li Salıcı: Daha demokratik, hakların ön plana çıktığı bir anayasaya ihtiyaç var Fotoğraf: DepoPhotos
Abone Ol google-news

Oğuz Kaan Salıcı başkanlığındaki CHP Doğu Masası heyeti, bugün Şanlıurfa’nın Birecik ilçesine ziyaret geldi. CHP heyeti ile birlikte Birecik Ticaret ve Sanayi Odası üyeleriyle bir araya gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, burada Altılı Masa’nın 28 Kasım’da açıklayacağı anayasa değişikliği çalışmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

12 Eylül darbe döneminin anayasa maddelerini eleştiren CHP'li Salıcı, bu maddelerin tasfiye edilmesini gerektiğini vurguladı. Salıcı,"Darbe döneminin maddelerinin tasfiye edildiği bir anayasaya ihtiyaç var. Daha demokratik, hakların ön plana çıktığı bir anayasaya ihtiyaç var. Özgürlüklerin baskılandığı, güvenlik siyasetinin devam ettirildiği, en azından ruhuyla devam ettirildiği bir anayasaya ihtiyaç yok. Türkiye’nin önünü açıldığı, bölgesel eşitsizlikleri toparlayan bir siyasete ihtiyacı var Türkiye’nin" ifadelerini kullandı.

Salıcı açıklalamalarına devam şöyle devam etti:

"Arkadaşlarımız hükümet programı üzerine çalışıyor. Biz iktidar olacağız, iktidar olduğumuzda Türkiye’yi nasıl yöneteceğiz? Bunun programı hazırlanıyor. Bu program ile beraber seçimlerden hemen sonra soruyorlar ya ‘Siz iktidar olduğunuzda bizim hayatımızda ne değişecek’ diye. Nelerin iyiye doğru değişeceğini o programda herkesin görme imkanı olacak.

"SİZE HİÇBİR ŞEY VERMEDİLER"

Şunun farkındayım; size çok bir şey vermediler. Uzun bir iktidar dönemi; siz onlara oy verdiniz, onlar size hiçbir şey vermedi. Yani şu anda yaşamış olduğunuz hayat, 20 sene önce yaşamış olduğunuz hayattan çok farklı değil. 20 senede çok şey yapılabilirdi, Birecik ve Urfa çok daha iyi noktaya gelebilirdi. Ama şu anda biz, büyük problemlerin devam ettiği, sorunların halının altlına süpürüldüğü; birilerinin belediye, kaymakamlık, valilik gücüyle kafanıza vurduğu, siyasetçilerin kendi işleri ile meşgul olduğu bir düzendeyiz Urfa’da. Ama suç biraz da sizde, 8 vekil verdiniz. Bari birazcık kenarından azaltsaydınız, 3-4’e düşürseydiniz toparlanma ihtiyacı duyarlardı. Ama size hiçbir şey vermediler. 20 sene önceki hayatlarınızla hayatınız aynı.”

(ANKA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol