birgün

29° AÇIK

GÜNCEL 29.07.2021 14:56

CHP’li Sümer: Vatandaş borç batağına saplanıyor

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer sadece Halkbank'a son iki senede 5,2 milyon kredi başvurusu yapıldığını söyledi.

CHP’li Sümer: Vatandaş borç batağına saplanıyor

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsler (KİT) Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, "Sadece Halkbank’a son iki senede 5,2 milyon bireysel, taşıt ve konut kredisi başvurusu yapılmış. Vatandaş, borcu borçla kapatmaya çalıştıkça daha büyük borç batağına saplanıyor" dedi.

ANKA Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, Orhan Sümer, KİT Komisyonu toplantılarında Halkbank yöneticilerine sorulan sorulara gelen cevapları değerlendirdi. Orhan Sümer, şöyle konuştu:

“İktidar ne kadar pembe tablo çizmeye çalışırsa çalışsın gerçekleri gizleyemiyor. Vatandaşın mutfağındaki yangın bir türlü sönmüyor. Kamu bankalarından sadece bir tanesi olan Hakbank, KİT Komisyonu görüşmelerinde sorduğumuz sorulara verdiği cevapla ekonomik durumun ne kadar kötü olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Sadece Halkbank’a son iki senede 5,2 milyon bireysel, taşıt ve konut kredisi başvurusu yapılmış. Vatandaş, borcu borçla kapatmaya çalıştıkça daha büyük borç batağına saplanıyor.

Artık kimse aldığı maaşla geçinemiyor. Bu sebeple mutlaka hane gelirine ekstra sağlayacak yollar deneniyor. Bunların başında ise kredi kartları geliyor. Milyonlarca kredi kartı mağduru olduğunu biliyoruz. İnsanlar artık kredi kartı kullanırken kırk defa düşünüyor. Buna rağmen Halkbank’a son iki sene içerisinde 3 milyon adet kredi kartı başvurusu yapılmış. İnsanların çaresizliğini görmeyen iktidar yetkilileri ise ekonominin çok iyi olduğunu dile getiriyor. Artık saraylardan çıkıp sokağa bakmanın zamanı geldi de geçiyor.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol