birgün

8° AÇIK

GÜNCEL 12.09.2019 19:24

CHP’li Tanal'dan Cargill işçilerine çadırlı destek

CHP’li Mahmut Tanal, Cargill işçilerine destek amacıyla çadır kurup işe iade nöbetine başladı. Tanal, haklarını talep eden emekçilerle birlikte sabahlayacak.

CHP’li Tanal'dan Cargill işçilerine çadırlı destek


CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak’la birlikte ABD’li gıda tekeli Cargill firması tarafından haksız bir şekilde işten çıkarılan işçilere destek ziyaretinde bulundu. Ataşehir’deki Cargill Genel Müdürlüğü önündeki eylem alanında emekçilerle bir araya gelen Tanal, burada çadır kurup sabaha kadar işe iade nöbetine katılma kararı aldı.

İŞÇİLERLE DAYANIŞMA İÇERİSİNDE OLACAĞIZ

CHP’li Tanal, Cargill işçileriyle dayanışma içerisinde olacaklarını ve çözüm konusunda çaba sarfedeceklerini söyledi. İşlerinden edilen emekçilerin işe iade davasını kazandığını ancak Cargill firmasının üst mahkemeye itiraz ettiğini hatırlatan Tanal, dosyanın aradan uzun bir süre geçmesine rağmen sonuçlanmadığını belirterek, kimsenin işçileri mağdur etme hakkının bulunmadığını kaydetti.

AKP’LİLER CARGİLL’E KIYAĞI “İSTİHDAM SAĞLAYACAK” DİYE SAVUNUYORDU

ABD’li firmanın işçileri haksız bir şekilde işten çıkardığını ve yanlış bir politika izlediğini kaydeden Tanal, geçmişte TBMM’de AKP milletvekillerinin oylarıyla Cargill firmasına ayrıcalık tanıyan birtakım yasal düzenlemeler yapıldığını, bu duruma tepki gösterip itiraz ettiklerinde AKP’lilerin kendilerine “Cargill istihdam sağlayacak” cevabını verdiğini aktararak, “İşte tablo ortada. Personel istihdam etmediler, tam tersine işçilerin işine son verdiler. Emekçilerimiz mağdur durumda. Lütfen Sayın Cumhurbaşkanı ve bakanlar, Cargill’de haksız bir şekilde işten çıkarılan işçilerimizin seslerini duysunlar. Cargill firmasından ‘Hani istihdam sağlayacaktınız, bu işçileri neden işten çıkardınız’ denilerek hesap sorulmalıdır. Bu insanlar kimseden bedavadan iş istemiyor. Emeklerinin karşılığını, işlerini istiyorlar” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız