birgün

17° AÇIK

GÜNCEL 24.03.2021 12:53

CHP'li Tanal: Suudi Kralı'na verilen Devlet Nişanı geri alınacak mı?

CHP’li Mahmut Tanal, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye dostu” olduğu gerekçesiyle Suudi Kralı Selman’a verilen Devlet Nişanı’nı Meclis gündemine taşıdı. Tanal, "Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz'den Türkiye’nin en yüksek nişanı olan Devlet Nişanı’nın geri alınmasına ilişkin herhangi bir çalışma yürütülmekte midir?" diye sordu.

CHP'li Tanal: Suudi Kralı'na verilen Devlet Nişanı geri alınacak mı?

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “Türkiye dostu” olduğu gerekçesiyle Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz'e verdiği Devlet Nişanı’nı yeniden Meclis gündemine taşıdı.

Tanal, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, "dostluktan düşmanlığa evrilen Suudi Arabistan’ın kralı Selman’dan Devlet Nişanı’nın geri alınıp alınmayacağını" sordu.

"TÜRK MALLARINA AMBARGO UYGULUYOR"

CHP’li vekil, önerge metninde, Suudi Arabistan hükümeti tarafından son dönemlerde Türkiye’ye karşı son derece rahatsız edici, dostane olmayan bir tavır sergilendiğini belirtti. Önergesinde, Türkiye’de üretilen ürünlerin Suudi Arabistan pazarına girişinin engellendiğini kaydeden Tanal, “Uluslararası hukuka aykırı şekilde Türk mallarına yönelik gayri resmi bir ambargo uygulanarak ihracatçılarımız, vatandaşlarımız mağdur edilmektedir” ifadelerini kullandı.

"MEB BÜNYESİNDEKİ OKULLARI KAPATTI" İDDİASI

Tanal, “Milli Eğitim Bakanlığı çatısı altında Suudi Arabistan’da faaliyetlerini sürdüren Türk okullarının kapatıldığı” iddiasını içeren haberlerin medyada yer aldığını anımsattı.

Önergede ayrıca Suudi Arabistan devletinin Yunanistan’la ortak tatbikat yaptığını aktaran Tanal, tatbikat gerekçesiyle havalanan Suudi Arabistan savaş uçaklarının Girit’te konuşlandırıldığını söyledi.

Erdoğan’ın “Suudi Arabistan'ın Yunanistan'la ortak tatbikata girmesi bizi üzmüştür” şeklindeki açıklamasına yer verilen önergede, şunlar kaydedildi: "Bugün Suudi yönetimine sitem eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2016 yılında ‘Türkiye ile dostane ilişkiler geliştirdiği, bölge barışına katkı sağladığı’ gerekçesiyle Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz'e Türkiye Cumhuriyeti Devlet Nişanı’nı takdim etmiştir.”

NİŞANIN GERİ ALINMASI İÇİN ÇALIŞMA YÜRÜTÜLÜYOR MU?

Tanal, önergesinde şu sorulara yanıt istedi:

>> "Türk milletinin hassasiyetlerini önemsemeyen Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz'den Türkiye’nin en yüksek nişanı olan Devlet Nişanı’nın geri alınmasına ilişkin herhangi bir çalışma yürütülmekte midir? Şayet yürütülmekte ise çalışmalar hangi aşamadadır?

>> Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz'e Erdoğan tarafından Devlet Nişanı’nın takdim edilmesinin yanlış bir karar olduğu yönünde herhangi fikir birliğine varılmış mıdır?

>> Suudi Arabistan’la yaşanan sorunlarla ilgili söz konusu devletin yetkilileriyle herhangi bir temas kurulmuş mudur?

>> Suudi Arabistan’ın Türk mallarına yönelik ambargosuna karşı izlenecek yol haritası belirlenmiş midir?"

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol