birgün

15° AÇIK

SİYASET 01.04.2020 11:45

CHP'li Tanrıkulu: İnfaz paketi yetersiz

CHP’li Sezgin Tanrıkulu, açıklama yaparak, AKP ve MHP gruplarının ortak hazırladığı infaz düzenlemesinin yetersiz olduğunu söyledi

CHP'li Tanrıkulu: İnfaz paketi yetersiz

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, yaptığı yazılı açıklamada, koronavirüs nedeniyle yurttaşlara "evde kal" çağrısı yapılırken, 300 bine yakın tutuklu ve hükümlünün cezaevlerinde salgın tehdidi ile beklediğini, infaz düzenlemesinin ise birçok eksiklik içerdiğini kaydetti.

‘YASA TASARISI YETERSİZ’

Tutukluyken Covid-19 testi pozitif çıkan Mardin Mazıdağı eski Belediye Başkanı Nalan Özaydın'ın durumunun, koronavirüsün cezaevlerine bulaştığının göstergesi olduğunu ifade eden Tanrıkulu, "AKP'nin Meclis'e getirmeye hazırlandığı tasarısı yetersizdir. Siyasi saiklerle tutulan kişileri kapsayan yeni bir taslak hazırlanmalı, hamile ve bebeklilerin yanı sıra haklarında bir mahkumiyet kararı olmayan gazeteci, hukukçu, siyasetçiler de görmezden gelinmemeli" değerlendirmesinde bulundu.

‘CEZAEVLERİNDE KİTLESEL ÖLÜMLERİN YAŞANMASI OLASIDIR’

Cezaevlerinin, hijyenin ve izolasyonun en zor olduğu yerler oldmasının aşikar olduğuna dikkati çeken Tanrıkulu, “Cezaevlerinde tedbirler yetersizdir” dedi.

Tanrıkulu, şöyle konuştu:

“Koronavirüs dünyayı tehdit altına alırken ve Türkiye'de de hızla yayılırken, izolasyon ve hijyen çağrıları cezaevlerinde uygulanamayacaktır. Çok sayıda cezaevinde kapasite aşılmış olup, salgının cezaevlerine sirayeti akabinde kitlesel ölümlerin yaşanması olasıdır. Tutuklamanın yerine geçecek adli kontrol yöntemleriyle tutukluların cezaevlerinden çıkışının sağlanmaması halinde cezaevlerinde meydana gelecek ölümlerden yargı, 'yaşam hakkı' bakımından sorumlu olacaktır. "

AA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız