birgün

20° PARÇALI AZ BULUTLU

CHP'li Taşçıer, Fuat Oktay'a sordu: Halil Konakçı'ya terfi mi öngörülüyor?

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, "Sokaklar ne hale geldi. Et görmekten içimiz dışımıza çıkıyor" sözleriyle kadınları hedef alan imam Halil Konakçı'yı Meclis gündemine taşıdı. Taşçıer, "Sorun, böyle karanlık akıllara güç ve cesaret verenlerde, bu ülkeyi yönetenlerdedir" ifadelerini kullandı.

SİYASET 25.07.2022 13:55
CHP'li Taşçıer, Fuat Oktay'a sordu: Halil Konakçı'ya terfi mi öngörülüyor? Fotoğraf: ANKA
Abone Ol google-news

CHP Ankara Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Gamze Taşcıer, Ankara Melike Hatun Cami İmamı Halil Konakçı’nın “Bak sokaklar ne hale geldi. Kasap dükkanı gibi. Et görmekten içimiz dışımıza çıkıyor” sözlerini TBMM gündemine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırlayan Taşçıer, “Kadınlar kimsenin evine bağlayabileceği kölesi değil" diyerek, "Sorun böyle karanlık akıllara güç ve cesaret verenlerde, bu ülkeyi yönetenlerdedir" ifadelerini kullandı.

Soru önergesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Taşçıer, Konakçı'nın sözlerini 'skandal' olarak nitelendirdi. Konakçı hakkında idari soruşturma ve hukuki süreç başlatılması gerektiğini söyleyen Taşçıer, “Maaşını devletten alan bir kamu görevlisinin, Anayasa’da yer alan kadın-erkek eşitliğine karşı sözler sarf etmesi seyirci kalınamayacak bir skandaldır. Bu kabul edilemez. Kadınların yaşam ve giyim tarzına karışmayı kendine hak görüyor, kadınları olağanüstü bir hadsizlikle yürüyen et parçaları olarak gördüğünü ifade ediyor. Kadına yönelik şiddetin neden arttığının cevaplarından birisi de işte böyle şahıslara yönelik cezasızlık ve örtülü destektir. Kadınlar kimsenin evine bağlayabileceği kölesi değil. Bu zihniyettekiler bunu kafalarına yerleştirseler ve kabul etseler iyi olur. Halkı kin ve düşmanlığa sevk eden bu şahıs hakkında hem idari soruşturma ivedilikle açılmalı hem de savcılık hukuki süreci başlatmalı. Ancak bugün bu kişi konuşur, yarın bir başkası. Biz gerekenin yapılması ve hukuk önünde hesap vermesi çağrısı yapsak da yarın ödüllendirilmesi de hiçbirimizi şaşırtmaz.” şeklinde konuştu.

'BU ŞAHSIN GÖRÜŞLERİNE KATILMAKTA MISINIZ?'

CHP’li Taşcıer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:

“-Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı İmam-Hatip olan Halil Konakçı isimli şahsın, kadınların yaşam ve giyim tarzına karışmanın yanı sıra, halkı alenen kin ve düşmanlığa sevk ettiği ifadeleriyle ilgili bir idari soruşturma başlatılacak mıdır?

-Maaşı devlet tarafından ödenen bir kamu çalışanının, Türkiye Cumhuriyeti Devleti Anayasasında yer alan kadın-erkek eşitliğine karşı ifadelerde bulunması Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından olağan mı karşılanmaktadır?

-Daha önce de Hilafet çağrısı yaptığı konuşması basında yer alan Halil Konakçı isimli şahıs hakkında bir soruşturma açılmayacaksa bir terfi ve ödüllendirme öngörülmekte midir?

-Halil Konakçı hakkında bir idari işlem yapılmayacaksa siz de bu şahsın görüşlerine katılmakta mısınız?”

ANKA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol